Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Európsky unikát: Poliaci pôjdu do dôchodku skôr

26.02.2016, 13:05 | SITA | TREND.sk

Poľská vláda plánuje v budúcom roku znížiť dôchodkový vek. Na tlačovej konferencii to vyhlásila poľská premiérka a líderka strany Právo a Spravodlivosť (PiS) Beata Szydlová. Zníženie dôchodkového veku by však zaťažilo rozpočet. Ten je už v súčasnosti pod tlakom v dôsledku štedrých štátnych sociálnych výdavkov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Krajina riskuje netradičným krokom ďalšie spory s Bruselom, ktorý už vládu kritizoval za oslabenie demokracie v krajine. Viacero ekonómov navyše tvrdí, že Poľsko si z dôvodu nízkej pôrodnosti nemôže dovoliť znížiť vek odchodu do dôchodku.

Prezident Andrzej Duda zahrnul zníženie dôchodkového veku do svojho programu, ktorý mu ako kandidátovi strany PiS dopomohol k nečakanému víťazstvu vo vlaňajších prezidentských voľbách. Niektorí voliči kritizovali bývalého prezidenta Bronislawa Komorowského za schválenie zákona z roku 2012. Dôchodkový vek sa začal postupne zvyšovať až na 67 rokov. V novembri A. Duda v parlamente navrhol zákon, ktorý tieto zmeny zruší. V súčasnosti idú muži do penzie vo veku 65 rokov a ženy ako 60-ročné. 

Väčšina európskych krajín zápasí so starnutím populácie. Ľudia žijú dlhšie a rodí sa menej detí. Na dôchodcu pripadá čoraz menej pracujúcich. Riešením, ako udržať dôchodkový systém, je potreba pracovať dlhšie, znižovať penzie alebo zvyšovať odvody. Poľský návrh ide proti odporúčaniam ekonómov.

Pre porovnanie, v Česku navrhla tamojšia dôchodková komisia odmeňovať viacdetné rodiny. Pretože zmierňujú negatívne vplyvy na demografiu. Aby systém nevytváral deficit, bezdetní budú musieť platiť viac. Podobný návrh platil dva roky aj na Slovensku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy demografia, dôchodky, penzia, Poľsko

Súvisiace články

Záznam v úverovom registri aj bez pôžičky a úveru

Záznam v úverovom registri aj bez pôžičky a úveru Poradňa

Financovanie bývania: Povolené prečerpanie na kreditnej karte a jeho včasné nesplácanie môže zastaviť žiadosť o hypotéku

Nízke úroky ušetrili krajinám eurozóny gigantickú sumu

Termínované vklady - porovnanie úrokov

Hypotéky - porovnanie úrokov

Kreditné karty - porovnanie podmienok