Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Eurovoľby a Trump hýbu cenami komodít

21.05.2019, 12:11 | Milan Debnár | © 2019 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Kolaps obchodných rokovaní medzi USA a Čínou a zvýšenie ciel na čínsky tovar posunú globálnu ekonomiku smerom k recesii a centrálna banka USA (Fed) bude musieť znížiť úrokové sadzby do roka na nulu.

  • Tlačiť
  • 1

Ropa dražie

Ceny ropy sa minulý týždeň zvýšili aj napriek neočakávanému nárastu jej zásob v USA. Dôvodom je riziko konfliktu na Blízkom východe, ktoré vyvolalo obavy z prerušenia dodávok komodity z tohto regiónu. V piatok síce ceny klesli, no aj tak išlo o medzitýždňový nárast.

Na začiatku tohto týždňa rast pokračoval, pričom cena Brentu prekonala hranicu 73 dolárov za barel. Podporil ich ďalší pokles počtu aktívnych ropných vrtov v USA, a to už druhý týždeň po sebe. Ich počet sa znížil o tri na 802, čo je najnižší počet aktívnych ropných vrtov v USA od marca minulého roka.

Najväčší vplyv na ceny však mala informácia z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), že ropný kartel pravdepodobne ešte zotrvá pri obmedzovaní ťažby. OPEC to pritom oznámil v období, keď sa v dôsledku sankcií USA voči Iránu zhoršuje situácia na Blízkom východe.

Minister energetiky Saudskej Arábie Chálid al-Fálih cez víkend uviedol, že krajiny OPEC a ďalší veľkí producenti sa zhodli, že zásoby ropy je potrebné ešte mierne znížiť, Saudská Arábia však bude aj naďalej citlivo reagovať na potreby „krehkého trhu“.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli vzrástla až na 73,40 dolára za barel, čo bola najvyššia hodnota Brentu od 26. apríla. Na záver obchodného dňa však cena klesla na 72,05 dolára za barel. Ľahká americká ropa zatvárala na hodnote 63,14 dolára za barel.

Neprehliadnite

Rusko obnovuje dodávky cez Družbu

Prevádzkovateľ ropovodov Transnefť minulý týždeň oznámil, že dodávky čistej ruskej ropy cez severnú vetvu Družby do Poľska a Nemecka sa začnú v blízkej budúcnosti. Čistá ropa cez ropovod Družba má byť na Slovensko dodaná

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Týždeň v komoditách