Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ficov slovný boj s korupciou pokračuje

12.05.2017, 19:00 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Názor | Boj s korupciou pokračuje. Po tom, čo premiér oslovil všetkých starostov a primátorov na Slovensku, aby upozorňovali na všetko, čo zaváňa korupciou, pred kamerami a mikrofónmi oznámil, že nastal historický okamih: prvýkrát v histórii bude Slovensko bojovať s korupciou cez eurofondy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Do boja s korupciou tak premiér zatiahol už aj tretí sektor. Ministerstvo vnútra (áno, čítate správne) už odštartovalo prvé výzvy pre neziskové organizácie v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

Peniazmi proti korupcii

Je to zásadný prelom, keďže práve okolo europrojektov zúrila dosiaľ najväčšia korupcia. Ale teraz vážne. V kauze, ktorá je verejnosti známa z roku 2007 ako nástenkový tender, dvom bývalým ministrom výstavby a regionálneho rozvoja v prvej vláde Roberta Fica Mariánovi Janušekovi a Igorovi Štefanovovi hrozia dlhoročné tresty.

Štát mali okradnúť o takmer 13 miliónov eur. Konzorcium firiem vyhralo súťaž na dodanie informačných a poradenských služieb pri čerpaní eurofondov. Tender mal byť zverejnený len na nástenke, ku ktorej mali prístup len zamestnanci ministerstva. Napokon sa ukázalo, že tender nebol zverejnený ani na tej hlúpej nástenke.

Kauza je príkladom straníckeho klientelizmu v prvej vláde R. Fica. Vo svojej tretej vláde sa premiér už chce porátať so všetkými korupčníkmi na Slovensku.

Neprehliadnite

Poslednou zverejnenou aktivitou boja premiéra s korupciou je zverejnenie dvoch výziev na čerpanie eurofondov. Prvá eurofondová výzva za osem miliónov eur má ísť na Tvorbu lepšej verejnej politiky, boj proti korupcii a podporu transparentnosti vo verejnej správe. Na ďalšiu výzvu Prehĺbenie občianskej informovanosti a participácia občanov na verejných politikách má ísť sedem miliónov eur.

Predseda vlády SR R. Fico očakáva, že mimovládne organizácie prídu s projektmi, ktoré pomôžu súčasnej vláde bojovať proti korupcii. Vyhlásil, že je rozhodnutý formovať, v spolupráci s ďalšími inštitúciami, také podmienky, ktoré budú vytláčať korupciu na okraj spoločenského života. Okrem vypisovania listov starostom chce tiež osloviť zahraničné firmy a investorov pôsobiacich na Slovensku. Tí mu majú na Úrade vlády SR hlásiť všetko podozrivé.

Spomenul tiež podpis dohody s OECD. Experti tejto organizácie majú na Slovensku urobiť audit protikorupčných opatrení. S expertmi OECD Slovensko tiež spolupracuje na novom zákone o oznamovateľoch trestnej činnosti.

To nemôže myslieť vážne.

Premiér pri predstavovaní eurofondových protikorupčných programov avizoval, že má pripravené ešte ďalšie protikorupčné opatrenia. Ani najväčšia fantázia však nestačí na to, aby sme si trúfli odhadnúť, aké protikorupčné zbrane ešte premiér pripravuje.

Hláste všetko podozrivé

R. Fico rád vyzýva priamo občana, aby hlásil všetko podozrivé. A často sa sťažuje, že vláde chýbajú informácie, na základe ktorých môže ďalej postupovať. Možno vláde nejaké informácie chýbajú, ale premiér ich má a priamo od zdroja.

Ako je možné, že starostovia a primátori nič nehlásia a prípady korupcie vláde nenahlasujú ani občania? A to sa premiér pochválil, že na úrade zo sekcie kontroly vyčlenil osobitné oddelenie pre boj s korupciou.

Niekde je systémová chyba, keď opakované výzvy nenachádzajú vo verejnosti odozvu. Prečo asi? Odpoveď je jednoduchá. Ľudia neveria tomu, že práve Úrad vlády je tým pravým miestom, kde nekompromisne s korupciou zatočia.

R. Fico očakáva, že tretí sektor pomôže vďaka eurofondom v boji s korupciou. „Verím, že mimovládne neziskové organizácie predložia v boji proti korupcii projekty, ktorých uplatnenie v praxi nám umožní zlepšiť a zefektívniť rozhodovacie procesy a zároveň umožní zapojiť do týchto procesov čo najširšiu občiansku verejnosť,“ povedal.

Napriek „opozičnému šíreniu blbej nálady v krajine“ je rozhodnutý formovať aj v spolupráci s inými inštitúciami také pravidlá a podmienky, ktoré budú vytláčať korupciu na okraj spoločenského života.

Úprimne? Európske peniaze nám pri ťažení proti korupcie nepomôžu. Občan nie je hlúpy a tých, ktorým sa oči otvárajú, je čoraz viac. Keď niekto nechce robiť reálne kroky, treba sa aspoň tváriť, že nám na transparentnom Slovensku záleží.

„Najkrajšie slová sú skutky,“ povedal premiér, keď informoval o eurofondových výzvach. A presne trafil podstatu problému bujnejúcej korupcie.

Niečo deklarovať a niečo konkrétne aj robiť sú dve celkom odlišné veci. Platí to napríklad v prípade, keď policajný prezident Tibor Gašpar pozýva organizátorov  študentského protikorupčného pochodu na stretnutie, na ktorom im s vyšetrovateľmi vysvetlí, ako sa vyšetruje korupcia.

Verejnosť rozpor medzi slovami a činmi vidí jasne. Kým vyšetrovatelia do strhania duše a tela vyšetrujú podvody obchodného partnera ministra vnútra Roberta Kaliňáka, obchodný partner Ladislav Bašternák môže naďalej spokojne spávať. Ba čo viac, útočí. Podáva trestné oznámenie na šéfa mimoparlamentnej strany KDH Alojza Hlinu za ohováranie a porušovanie domovej slobody. Dôvodom je, že o jeho stavbe vily Stoneline na Hummelovej ulici A. Hlina vyhlásil, že je to podvod, a na žeriav na stavbe zavesil transparent o korupcii pre R. Fica. 

Ochranný múr pre „našich“. Takto bojujeme na Slovensku s korupciou.  A „porátame sa“, predpokladám, aj s Filipom Rybaničom. Polícia už avizovala, že ukončila jeho vyšetrovanie, keď si ako zamestnanec Tatra banky pozrel bankový účet R. Kaliňáka.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy Jednou ranou, korupcia, Ladislav Bašternák, Názory, Robert Kaliňák