Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fond ochrany vkladov stále nechráni všetkých

10.03.2010, 14:44 | jz | © 2010 News and Media Holding

Z jedenástich pobočiek zahraničných bánk sú vo fonde len dve

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

vklady

Keď predvlani vláda reagovala na krízu bezlimitným krytím všetkých vkladov v bankách na Slovensku, chceli sa pod túto ochranu dostať aj zahraničné banky pôsobiace na Slovensku. Nie všetkým sa to podarilo, keďže podľa súčasných pravidiel musí byť medzi slovenským Fondom ochrany vkladov (FOV) a domovskou ochranou bankovej pobočky uzavretá dohoda.

To sa stalo v prípade českej J&T Banky a írskej Citigroup. Do domáceho limitu – 50-tisíc eur v Česku a stotisíc eur v Írsku – by vklady vyplácala tamojšia ochrana vkladov, slovenský fond by doplácal rozdiel nad týmito limitmi.

Neobmedzenú výšku ochrany tak na Slovensku nevyužíva napríklad mBank, pobočka poľskej BRE Bank. FOV vo svojom hodnotení vlaňajška upozorňuje, že s Poľskom rokuje o dohode už od konca roka 2008, prekážkou sú však poľské zákony o konkurze.

Za vlaňajšok banky do fondu odviedli príspevky vo výške takmer 46 miliónov eur, takmer o štvrtinu viac než v roku 2008. FOV je naďalej účastníkom troch konkurzných konaní – v AG Banke, Slovenskej kreditnej banke a Devín banke. Konkurz Dopravnej banky sa uzavrel v roku 2008.

Foto na titulke - SITA

  • Tlačiť
  • 2

Tagy vklady