Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypodlžníkov ťahajú banky od konkurencie úľavami

11.10.2011, 08:45 | Jana Hambálková | © 2011 News and Media Holding

Vo väčšine netreba nosiť nové potvrdenia o príjme či znalecké posudky

  • Tlačiť
  • 0

O fakte, že väčšia časť úverového biznisu slovenských bánk je v poslednom čase najmä o ťahaní dlžníkov od konkurencie, TREND už viackrát písal (napríklad tu či tu). Tentokrát sa pozrel, aké zbrane jednotlivé finančné domy používajú. Ponúkané úroky sú podľa vyjadrení bankárov pre dlžníka prichádzajúceho od konkurencie porovnateľné s tými, aké by dostal človek žiadajúci o úver prvýkrát. Len OTP Banka uviedla, že by mohol klient prenášajúci si hypotéku k nej získať lepšiu sadzbu ako nováčik. V prípade, že by banka z úverového registra zistila, že pri pôvodnom úvere mal človek výbornú platobnú disciplínu. Aké ponúkajú aktuálne jednotlivé banky sadzby si môžete porovnať tu alebo tu.

Z pohľadu dokladovania platí, že na hypodlžníka, ktorý si už raz úver vybavoval a obzerá sa po výhodnejšej ponuke, má väčšina bánk nižšie nároky ako na pôžičkových začiatočníkov. Výnimkou je menší hráč na trhu Oberbank. Banka, ktorá na trh prišla predvlani, sa podľa jej vyjadrenia na každého klienta pozerá rovnako. Okrem nových pôžičiek poskytuje aj refinančné, na splatenie starých úverov. A hoci klientom nešetrí náklady cez odpustené vybavovanie dokladov, presvedčiť k prechodu od konkurencie sa snaží výhodnejším úrokom. V UniCredit Bank platí, že zjednodušené podmienky pri pôžičke na splatenie dlhu v inej banke poskytne v prípade, že pôvodný úver klient spláca najmenej dva roky.

Spravidla hypodlžník nemusí novej banke opäť nosiť potvrdenie o príjme. V niektorej len za podmienky, že jeho nová splátka nebude vyššia ako pôvodná (OTP Banka), v inej ho nechajú podpísať čestné vyhlásenie, že má príjem dostatočný na splácanie úveru (VÚB), alebo si od neho vypýtajú výpisy z účtu za posledné tri mesiace (UniCredit Bank).

Od „ostrieľaného“ majiteľa dlhu väčšina bánk tiež nepýta nový znalecký posudok na zakladanú nehnuteľnosť (ak je rovnaká, ako pri pôvodnom úvere), čím mu ušetrí pár desiatok eur. V tomto prípade si banky zvyčajne určujú, ako starý môže byť pôvodný posudok.

V rámci jesenných akcií pri úveroch na bývanie tiež takmer všetky domy záujemcovi o pôžičku odpustia poplatok za jej poskytnutie. Klient tak môže ušetriť aj niekoľko stoviek eur, v závislosti od výšky požičiavanej sumy. Len vo VÚB je tento poplatok pre klienta prichádzajúceho od konkurencie vypnutý trvalo, bez ohľadu na prebiehajúce kampane. V ostatných platí úľava zhruba od septembra do konca októbra či novembra, banky ju však môžu predĺžiť. Opätovné odpúšťanie tohto poplatku sa dá očakávať s príchodom jari.

Viaceré banky núkajú klientovi prichádzajúcemu od konkurencie možnosť požičať si nielen sumu potrebnú na vyplatenie staršieho dlhu, ale aj niečo navyše. Aké úľavy ponúkajú jednotlivé banky potenciálnym záujemcom o vyplatenie úveru od konkurencie si môžete pozrieť tu.

Na čo si dať pozor

Čo banky budú pýtať od človeka prichádzajúceho od konkurencie je jeho aktuálny zostatok úveru a číslo účtu, na ktorý pošlú financie na jeho vyplatenie. Nová banka tiež potrebuje pred uvoľnením peňazí vidieť súhlas od pôvodnej banky s predčasným splatením pôžičky, niektoré bankové domy si tiež pýtajú pôvodnú úverovú zmluvu.

Celý proces prenosu hypotéky z jednej banky do druhej môže trvať niekoľko dní, ale aj mesiacov. Doba záleží od toho, či klient predloží všetky potrebné doklady, aj ako rýchlo vie pôvodná banka spracovať žiadosť o predčasné splatenie a vystaviť súhlas spolu s informáciou o zostatku (niektoré banky majú lehotu dve mesiace). „Treba si dať pozor na časovú súslednosť jednotlivých krokov a na splnenie všetkých podmienok, ktoré nová i stará banka stanoví,“ uviedla hovorkyňa Volksbank Jana Lukáčová.

V praxi klienti žiadajú o predčasné splatenie pôvodného úveru až po schválení nového. Pri uzatvorení zmluvy klient musí odniesť na kataster záložné zmluvy, na základe ktorých sa zapíše záložné právo v druhom poradí pre banku, ktorá poskytuje nový úver. Po vyplatení predčasne splácanej pôžičky sa pôvodná banka vzdá záložného práva a na kataster zašle takzvanú kvitanciu.

Bankári nabádajú, aby si človek pred odštartovaním prenosu úveru zrátal a porovnal všetky poplatky a náklady spojené so starým a novým úverom. „Zbytočne dlhá splatnosť úver predražuje. Ak klient dokáže splácať viac, je vhodné, aby si vybral kratšiu dobu splatnosti – tým zníži celkové preplatenie úveru,“ radí hovorkyňa VÚB Alena Walterová. Zároveň upozorňuje, že pri zvýhodnenej hypotéke pre mladých zákon neumožňuje peniaze použiť na vyplatenie starej hypotéky.

Preniesť si úver do banky s lepšími podmienkami sa vo väčšine bánk oplatí v čase obnovy fixácie sadzby, kedy je predčasné splatenie zostatku zadarmo. Aké majú podmienky jednotlivé banky, si môžete pozrieť v tabuľke na konci článku tu.

Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta

  • Tlačiť
  • 0

Tagy banky, hypotéka

Diskusia (0 reakcií)