Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypotéky ešte ostávajú dostupné

28.06.2011, 10:15 | Xénia Makarová | © 2011 News and Media Holding

Rast úrokov má aspoň do jesene brzdiť konkurenčný súboj, otáznik visí nad zdražením realít

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

hypotéka, NBS

Trh s úvermi na bývanie sa vlani po kríze opäť rozbehol. Celkovo banky ku koncu vlaňajška takto ľuďom požičali 8,7 miliardy eur, zatiaľ čo ku koncu roka 2009 išlo ešte o sumu 7,4 miliardy.

Banky si veľa sľubujú aj od tohto roka. Najmä preto, že podmienky na vybavenie a splácanie hypoték pre ľudí by mali byť po väčšinu roka priaznivé.

Úverov na bývanie pritom začalo po kríze pribúdať vlani až od druhého polroka, pretože prvých šesť mesiacov si ľudia od bánk požičiavali peniaze hlavne preto, aby novým, lacnejším úverom splatili staršiu hypotéku. Skonštatovala to Národná banka Slovenska (NBS) v správe o finančnom trhu za rok 2010, ktorú minulý týždeň predložila na schválenie vláde.

„V druhej polovici roka 2010 začal rásť aj podiel úverov, ktoré boli použité na priame financovanie nehnuteľností,“ dodáva v materiáli NBS. Práve to bol dôvod, prečo sa v poslednom štvrťroku zrealizovalo viac realitných obchodov a v niektorých skupinách realít dokonca mierne stúpli ceny. Tieto informácie čerpá NBS od Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Úroky pod štyri percentá

Vlani začala byť na trhu tiež citeľná vojna medzi jednotlivými bankami. Nielen tie najväčšie sa po rozplynutí krízy snažia dobehnúť predošlé trhové podiely. O tie prišli, keď v krízových rokoch sprísnili nároky na uchádzačov o hypotéky. V prípade niektorých bankových domov tak biznis šiel prudko dole.

Zostrená konkurencia sa prejavovala najmä na úrokoch, keď sa vďaka rôznym akciám noví klienti mohli bežne dostať k sadzbe pod štyrmi percentami, čo bola dovtedy hranica dosiahnuteľná len pre klientov z najvyšších príjmových skupín.

„Úrokové sadzby na iné úvery na bývanie a hypotekárne úvery klesali napriek nárastu medzibankových ako aj dlhodobých trhových sadzieb. Správanie sa domácich bánk sa tak vymykalo z ich dlhodobého trendu,“ skonštatovala NBS.

Súboj o klientov cez úroky pokračoval zatiaľ aj v tomto roku. Vydržať by mohol pritom aspoň do jesene. „Predpokladám, že úroky ostanú najbližšie tri mesiace podobné ako tým súčasným. Na jednej strane sa asi budú mierne zvyšovať trhové úroky. Ak však bude ekonomika rásť a najmä ak sa bude zlepšovať situácia na trhu práce, banky by mali mať nižšie rizikové náklady, čo môže tlmiť rast úrokov,“ odhaduje analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Ďalšou  pozitívnou zmenou pre klientov, ku ktorej vlani došlo, bolo zvoľnenie nárokov zo strany bánk. Podľa zistení NBS sa banky opäť vracajú k tomu, že požičajú dlžníkovi aj na celú nehnuteľnosť. Teda 100 percent z jej hodnoty. Počas krízy tento limit klesol na 70 až 80 percent.

Hypotéky sú dostupné

Všetky vyššie spomínané udalosti mali za následok, že podľa analýzy Tatra banky sa hypotéky na konci vlaňajška a začiatkom tohto roka stali najdostupnejšie od roku 2002. Vyplýva to z takzvaného indexu dostupnosti bývania, ktorého hodnota v prvom štvrťroku dosiahla 90,7 z celkovo stobodovej škály. Doteraz sa hodnota k tejto hranici najviac priblížila na prelome rokov 2005 a 2006.

Aktuálna hodnota indexu vyjadruje, že štandardná rodina s príjmom na úrovni 1,8-násobku priemerného hrubého zárobku na Slovensku dáva na splátku 30-ročnej hypotéky za 3-izbový byt necelých 28 percent zo svojich príjmov.

Podľa Borisa Fojtíka, ekonomického analytika Tatra banky, sa pod priaznivé podmienky podpísali hlavne klesajúce úroky. „K vyššej dostupnosti bývania prispel ale aj vývoj cien nehnuteľností a vývoj miezd.

Dostupnosť bývania sa ale odlišuje významne podľa regiónov. Napríklad kvôli rozdielnym cenám sú hypotéky z pohľadu finančného zaťaženia rodín najdostupnejšie v Nitrianskom kraji, naopak, najväčším zaťažením sú pre vysoké ceny nehnuteľností pre bratislavské rodiny.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hypotéka, NBS

Diskusia (0 reakcií)