Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Inštalácia slovenského výrobku v Maďarsku a DPH

16.06.2017, 05:00 | Ing. Tomáš Ráno, daňový poradca, SOLIDITA

Občan s trvalým pobytom v Slovenskej republike bude bývať v bytovke v maďarskej Rajke. Ide o novú bytovku, ktorú si musia vlastníci bytov dokončiť na vlastné náklady, nakoľko maďarská firma, ktorá mala postaviť dom na kľúč sa voči majiteľom bytov v nej zachovala neseriózne. Aby mohol byť bytový dom skolaudovaný, musí mať aj zábradlie. Občan ako fyzická osoba objednal u slovenskej firmy zábradlie, ktorá ho príde namontovať do Maďarska. Firma nám poslala cenovú ponuku vrátane DPH. Môže si slovenská firma účtovať aj DPH?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Vychádzame z predpokladu, že objednávateľ je nezdaniteľná osoba, napríklad fyzická osoba – nepodnikateľ. Potom sa treba riadiť ustanovením § 13 ods.1., písm. b) zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty. 

Podľa tohto ustanovenia platí, ak je dodanie tovaru spojené s montážou, alebo inštaláciou, ktorú realizuje, alebo platí dodávateľ (v  tomto prípade je to slovenská firma - platiteľ DPH), tak miesto dodania je miesto, kde sa tovar fyzicky nainštaluje, alebo zmontuje. Miestom dodania je v tomto prípade Maďarsko, pretože tam sa aj tovar inštaluje. 

V Maďarsku sa teda musí odviesť maďarská DPH. Tú  odvedie dodávateľ týchto služieb – slovenská firma ako platiteľ DPH. Tento dodávateľ sa musí zaregistrovať na DPH v Maďarsku. Potom na svoju faktúru za dodanie zábradlia uvedie maďarskú DPH  a podá daňové priznanie v Maďarsku podľa predpisov maďarských daňových zákonov.

 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Solidita logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Maďarsko, poradňa, účtovná poradňa

Diskusia (0 reakcií)