Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Invalidný dôchodca a príjem z prenájmu

21.02.2018, 05:00 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Som invalidný dôchodca od minulého roka a dal som svoj byt do prenájmu. Mám nejaké výhody pri podávaní daňového priznania z príjmu z prenájmu bytu?

  • Tlačiť
  • 0

Na rozdiel od starobných či predčasných dôchodcov majú invalidní penzisti nárok na plnú sumu nezdaniteľného minima. Základná suma nezdaniteľného minima za minulý rok predstavuje 3 803,33 eura. 

Ak ste mali len príjmy z prenájmu, nezdaniteľnú sumu si uplatniť nemôžete. Ako invalidný dôchodca nemáte žiadne výhody pri zdaňovaní príjmov z prenájmu.

Ak by ste pracovali ako zamestnanec s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, ste oslobodený od platenia poistenia v nezamestnanosti. Do zdravotnej poisťovne platíte zdravotné namiesto 14 percent len polovicu, teda 7 %.

Invalidní dôchodcovia pracujúci na dohodu majú povinnosť prispievať na invalidné dôchodkové poistenie z toho dôvodu, že ich zákon o sociálnom poistení v § 128 odseku 4 exaktne neuviedol ako poistencov, ktorí nemajú povinnosť byť poistení pre prípad invalidity z dôvodu, že využívajú prostriedky z tohto druhu poistenia vo forme dávky. Možnosť nebyť povinne nemocensky a v nezamestnanosti poistený zostáva nedotknutá.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy poradňa, prenájom

Diskusia (0 reakcií)