Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Invalidný dôchodok sa do nezdaniteľnej sumy ráta

04.03.2011, 12:00 | xm

Poradňa eTRENDU k daňovému priznaniu 2011

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

TlačiváOdpovede poradcov

Základné radyPoložte otázku

V roku 2010 v marci som sa stal invalidným dôchodcom a poberateľom invalidného dôchodku, zároveň osobou zdravotne ťažko postihnutou. Moja otázka znie: má výška tohto dôchodku vplyv na odpočítateľnú položku na daň z príjmu pre moju manželku, nakoľko zamestnávateľ mojej manželky žiada predložiť doklad zo sociálnej poisťovne o výške tohto príjmu za rok 2010.

Medzi vlastné príjmy na účel výpočtu nezdaniteľnej sumy na manžela (manželku) sa podľa zákona rátajú v zásade všetky príjmy okrem týchto: daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štipendium pri sústavnej príprave na povolanie a štátne sociálne dávky.

Medzi tie patrí: rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, zaopatrovací príspevok, príspevok na pohreb, príspevky pestúnskej starostlivosti a prídavok na dieťa.

Všetko, čo nie je vymenované vyššie, sa ráta do vášho vlastného príjmu.

Vaša manželka si teda môže uplatniť na vás nezdaniteľnú sumu vo výške 4 025,7 € – súhrn vašich invalidných dôchodkov za rok 2010. Prípadne od tejto sumy teda ešte odrátať ďalšie príjmy, ktoré ste vlani mali, napríklad zo zamestnania, kompenzácie poberané ZŤP a ktoré nie sú medzi vymenovanými príjmami.

Ak základ dane vašej manželky vlani presiahol 31 489,92 €, uplatní si podiel z rozdielu 4 025,7 € a vašich dôchodkov podľa vzorca uvedeného v zákone o dani z príjmov platného pre rok 2010.

Výška vlastných príjmov manžela, manželky sa pre potreby daňového priznania, respektíve ročného zúčtovania uvádza čestným prehlásením. Preto nie je potrebné zamestnávateľovi vašej manželky dokladať potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o výške pre vás priznaného dôchodku. Stačí vaše podpísané prehlásenie, aké boli vlani vaše vlastné príjmy.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Foto na titulke - SITA

TlačiváOdpovede poradcovZákladné radyPoložte otázku

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy daňová poradňa, daňové priznanie, poradňa

Diskusia (0 reakcií)