Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chcú vyššie výnosy a žiadne riziko. Investičné chute Slovákov rastú, ale pomaly

17.02.2020, 13:10 | Jozef Ryník | © 2020 News and Media Holding

Väčšina Slovákov má peniaze v bankách na účtoch a v podielových fondoch. ETF či indexové fondy objavilo ešte málo ľudí. Medzi investormi pretrváva averzia voči riziku, ale aj chuť na vyššie výnosy, tvrdí prieskum.

  • Tlačiť
  • 2

Slováci majú na bežných účtoch uložených 37 miliárd eur úspor na termínovaných vkladoch alebo na vkladných knižkách. Keďže miera inflácie je okolo troch percent a úspory sú v bankách úročené skoro nulovou sadzbou, majitelia týchto peňazí prerábajú.

Aj preto sa viaceré finančné firmy na slovenskom trhu snažia presmerovať tieto pasívne peniaze na bežných účtoch do rôznych investičných produktov.

Minulý rok sa zjavne rozbehli investičné chute Slovákov. Hovoria o tom aj čísla Partners Investments. „Od založenia firmy v auguste 2019 sme uzatvorili 8 500 investičných zmlúv s bežnými klientmi v objeme 52 miliónov eur, pričom sto percent z týchto peňazí je v ETF fondoch,“ hovorí Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments.

Podľa neho je však potenciál v tomto type investovania oveľa väčší. „Máme v tomto ešte veľké rezervy z pohľadu celého trhu,“ dodáva.

Neprehliadnite

To, že Slováci viac investujú, potvrdzujú aj aktuálne dáta Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS). Napríklad majetok v podielových fondoch kontinuálne rastie od roku 2011. Kým pred deviatimi rokmi mali Slováci vo fondoch 3,83 miliardy eur, v minulom roku tam už bolo 9,604 miliardy eur, pričom medziročný nárast financií vo fondoch bol až 15 percent.

Investuje stále menšina

Počet Slovákov, ktorí investujú, rastie z roka na rok. Potvrdzuje to aj prieskum agentúry Focus pre Partners Investments na vzorke 1 017 ľudí. Podľa prieskumu vlani investovalo približne 18 percent Slovákov, zatiaľ čo rok predtým len 12 percent.

Najväčší počet ľudí investuje do

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy akcie, investovanie, podielové fondy