Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kaliňák má vplyvného advokáta. Fica

19.05.2017, 19:00 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Názor | Slovensko sa súdi. Roky a o všeličo. Napríklad už desať rokov sa takmer 200 sudcov súdi so štátom pre údajnú platovú diskrimináciu v minulosti. Chcú od štátu 25 miliónov eur. Keď sa môžu súdiť sudcovia, prečo by sa nemohol súdiť so štátom aj minister?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ak stojí za ministrom vnútra sám premiér Robert Fico, nemusí sa predsa ničoho báť. A najmenej nejakého sporu, správneho konania či súdu s iným štátnym úradom.

Kaliňákove realitné biznisy

Realitné obchody ministerstva vnútra odštartovali výmenou nehnuteľností v roku 2015. 

Ministerstvo vnútra uzavrelo 11. februára 2015 bez súťaže so spoločnosťou Vienna Invest zmluvu na prenájom starej Ikey a to za 73 086 eur mesačne. Krátko na to, 9. apríla 2015, uzavrelo s tou istou spoločnosťou zákazku na rekonštrukciu budovy za 5,2 milióna eur. Následne 25. júna 2015 sa dodatkom nájom zvýšil na 110 855 eur mesačne.

Neprehliadnite

A 21. decembra 2015 uzavrelo ministerstvo bez súťaže s rovnakou firmou zmluvu, ktorou získalo do vlastníctva budovu starej Ikey výmenou za doteraz zaplatené milióny, doplatok 2,3 milióna eur, ako aj za budovu Okresného úradu v centre Bratislavy znalcom ocenenú na 4,84 milióna eur. Vienna Invest budovu následne predala za 7,5 milióna eur. 

Stavebné práce na budove Ikey, ktoré si ministerstvo objednalo od Vienna Invest, prešetroval aj Úrad pre verejné obstarávanie.

Minister Robert Kaliňák podľa Úradu verejného obstarávania porušil zákon, lebo pri rekonštrukcii budovy, kde je v súčasnosti klientske centrum, obišiel verejnú súťaž. V správnom konaní sa má rozhodovať o tom, či ministerstvo zaplatí pokutu 260-tisíc eur.

Výsledok kontroly minister vnútra spochybňuje. Ide podľa jeho slov len o protokol a je pripravený brániť sa na súde. Tvrdí, že opravu budovy mohol robiť len jej vlastník, a preto súťaž nebola potrebná. Podľa R. Kaliňáka ÚVO nevzal do úvahy neporušiteľnosť vlastníckeho práva, ktoré v tom čase na budovu štát nemal. Nebolo preto možné, aby budovu rekonštruoval niekto iný.

S úsmevom na tvári...

R. Kaliňákovi rozhodnutie úradu nezmazalo sebaistý úsmev na tvári. Po ministrovi vnútra totiž rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie o porušení zákona bagatelizoval aj jeho stranícky šéf a premiér Robert Fico. Robí to práve v čase, keď vláda ide vyberať kandidáta na šéfa Úradu verejného obstarávania.

„Proti takémuto rozhodnutiu ÚVO existuje normálny opravný prostriedok a minister vnútra, ktorý má podľa mňa veľmi racionálne argumenty v tomto prípade, je pripravený tento svoj názor presadiť," argumentoval R. Fico.

Premiér podotkol, že Úrad pre verejné obstarávanie nie je orgán činný v trestnom konaní, a aj preto nevidí dôvod, aby ministra vnútra odvolal. Nepochybuje však, že R. Kaliňák na súde vyhrá. Premiér podľa jeho slov preto nemá „absolútne žiadny dôvod“ uvažovať o nejakých krokoch voči R. Kaliňákovi. „Ja si myslím že tento svoj názor na súdnom pojednávaní aj obháji,“ domnieva sa.

No iste, ak ho tam bude zastupovať premiér, tak to má už vopred vyhraté. Slovensko nemalo nikdy takého dobrého ministra vnútra, ako má teraz, povedal premiér nie prvýkrát.

„Tak teda dajme ministrovi vnútra kyticu kvetov za to, že dnes Ikea, ktorú má štát, má hodnotu možno o sedem alebo osem miliónov eur viac,“ obrátil sa premiér na občanov.

...a s kyticou do...

Blahoprajnú kyticu za zásluhy spomenul pri vlastnej obhajobe aj R. Kaliňák po stredajšom rokovaní vlády. Odvolal sa na to, že budovu Ikey, ktorú pred dvoma rokmi získal za 12,75 milióna eur, posledný znalecký posudok vyčíslil na 19 miliónov.

Čo si už občan má myslieť o takomto správaní? Slová tu už nestačia.

Ak zohľadníme aj ďalšie realitné biznisy ministra vnútra (zámenu dvoch pozemkov na Rajskej a Bajkalskej ulici v Bratislave a kúpu pozemkov spoločnosti Baducci v Martine), kyticu by si zaslúžil. Ale tak, ako ju dostal kedysi Vladimír Mečiar od Remiášovej matky. Do hlavy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Jednou ranou, korupcia, Názory, Robert Kaliňák

Diskusia (0 reakcií)