Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koho trápi zneužívanie osobných bankrotov: štát problém nevidí

11.03.2019, 14:10 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

Vo februári na Slovensku zbankrotovalo ďalších 1 216 ľudí. Za dva roky od zjednodušenia legislatívy okolo osobného úpadku sa tak dlhu zbavilo viac než 21-tisíc ľudí. Na ministerstvo spravodlivosti sa obracajú veritelia upozorňujúc, že systém zneužívajú aj ľudia, ktorí by zbankrotovať nemuseli a dokázali by aspoň čiastočne dlhy splácať.

  • Tlačiť
  • 0

Ministerstvo tieto výhrady zatiaľ odmieta. „Ak by k tomu bola nejaká štúdia, určite sa dá o tom baviť,“ odkázal v rozhovore pre TREND generálny riaditeľ sekcie civilného práva ministerstva spravodlivosti a jeden z autorov bankrotovej legislatívy Martin Maliar.

Neprehliadnite

Na Slovensku sa ľudia rýchlo a masívne zadlžujú až tak, že to musí korigovať Národná banka Slovenska. Na druhej strane máme legislatívu, ktorá umožňuje pomerne ľahko urobiť čiaru za starými záväzkami. A ak dlžník nemá majetok, môže sa dlhov zbaviť a nezaplatiť ani euro. Nevidíte v tom do budúcna morálny hazard? Neobávate sa, že sa budú bankroty zneužívať vo veľkom?

Rizikám morálneho hazardu sme čelili už pri tvorbe zákona, akurát sme boli konfrontovaní so stavom aj pred rokom 2000. Hazard vtedy častokrát robili veritelia, lebo poskytovali tovary a služby ľuďom, ktorí si to nemohli dovoliť. V dôsledku toho sa dostávali do dlhovej pasce. Nechcem súdiť, ale morálny hazard je na oboch stranách. Nielen na strane dlžníka, ktorý si vezme niečo, na čo nemá.

Ako vnímate ohlasy, že možno až polovica ľudí by vedela aspoň časť dlhov splácať a bankrot len zneužíva?

Ak by bola k tomu nejaká štúdia, že to tak je, určite sa dá o tom baviť. Z našich štatistík okolo exekučných konaní vyplýva iné. Máme

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy osobný bankrot, zákon

Diskusia (0 reakcií)