Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koľko musíte zarábať na kúpu bytu v Bratislave?

16.05.2019, 00:00 | PR

Inzercia | Stačí vám plat 900 € na 2-izbový byt v Bratislave? Pozrite si, koľko musíte zarábať, ak si chcete kúpiť bývanie v hlavnom meste.

  • Tlačiť

Stopercentnú hypotéku už banky neposkytujú. Ak si chcete požičať peniaze na bývanie, musíte mať našetrených aspoň 20% ceny nehnuteľnosti. V prípade 2-izbového bytu v Bratislave, ktorého cena je približne 106 000 €, to znamená mať k dispozícii úspory vo výške 21 200 €. V banke tak budete môcť požiadať o hypotéku maximálne vo výške 84 800 €.

Národná banka Slovenska zaviedla reguláciu, podľa ktorej sa klienti môžu zadlžiť maximálne do výšky 8-násobku svojho čistého mesačného príjmu. Čo to znamená v praxi? Ak si chcete požičať peniaze na kúpu bytu za 106 000 €, mali by ste mať čistý mesačný príjem aspoň 883 €, čo v hrubom predstavuje približne 1 170 € mesačne. Podľa Štatistického úradu SR dosahuje priemerná hrubá mzda v Bratislave výšku 1 406 €. Detailnejší výpočet výšky príjmu a prehľad, koľko zarábajú jednotlivé povolania, si prečítate kliknutím na tento odkaz.

Pred výberom hypotéky je dôležité urobiť si porovnanie hypoték. Hypotéky pre vás zadarmo porovná hypokalkulačka. Vďaka porovnaniu hypoték zistíte, ktorá banka vám poskytne najvýhodnejší úrok a aká bude výška vašej mesačnej splátky.

  • Tlačiť

Tagy PR články