Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kúpa akcií so zľavou pre zamestnancov a zdanenie

18.04.2019 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Diskusia (2 reakcie) Pravidlá diskusie

18.04.2019 | Jozko Ferko

je úžasné ako v tejto gubernii je na každom príjme nacicnutá Zdravotná poistovňa...

18.04.2019 | Radovan Ihnát

Súhlasím s Petrom že "za výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenného papiera ja možné považovať aj sumu nepeňažného príjmu zdanenú u zamestnanca, t. j. aj tých predmetných 15%". A teda v tomto prípade by zamestnancovi nevznikol zdaniteľný príjem, ktorý by bol predmetom dane a zdravotného poistenia.

Aj keď zákon o dani z príjmov to explicitne nerieši, použil by som analogicky §8 ods. 5 písm.e) - pri predaji zamestnaneckých akcií sa za výdavok považuje aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35. Zamestnaneckú akciu pritom zákon definuje ako "akcia nadobudnutá zamestnancom od zamestnávateľa alebo od obchodnej spoločnosti ekonomicky prepojenej s obchodnou spoločnosťou zamestnávateľa."

Akurát v tomto prípade nevznikol zdaniteľný príjem podľa §5 ods. 3 písm. b), ktorý rieši zamestnanecké opcie, ale podľa iných ustanovení (§2 ods. c), §5 ods. 2).