Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypotéky lámu rekordy. Oplatí sa dlhšia fixácia už teraz alebo čakať na pokles?

18.02.2020, 11:40 | Tomáš Zemko | © 2020 News and Media Holding

Zafixovať si hypotéku na viac rokov alebo ešte špekulovať a čakať na ďalší pokles? Túto dilemu rieši pri súčasných padajúcich úrokoch na hypotékach zrejme veľa ľudí. Analytici a banky však upozorňujú na to, že lacnejšie úvery na bývanie do budúcnosti očakávať už iba ťažko.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy

hypotéka

Keď už sa zdalo, že sa úroková vojna hypoték skončí s rokom 2019, na začiatku toho nového prišla ďalšia banka so zľavou. Poštová banka koncom januára znížila sadzbu na 0,5 percenta na nové hypotéky, čím hranicu posunula na rekordné minimum. Tú však prekonala v polovici februára Fio banka s ešte nižším úrokom - 0,48 percenta.

Pred niekoľkými rokmi bola dokonca hranica jedného percenta považovaná za takmer neprekonateľnú.

Slováci si v súčasnosti užívajú rekordne lacné hypotéky. Pre porovnanie, na začiatku roka 2019 bol úrok na nových hypotékach 1,38 percenta. Pri 150-tisícovom úvere na 30 rokov by človek platil mesačnú splátku 509 eur.

Neprehliadnite

V decembri 2019 dávali banky nové hypotéky za priemerný úrok už za 1,02 percenta. V tomto prípade by 150-tisícová hypotéka na 30 rokov vyšla iba na takmer 484 eur. Za necelých 12 mesiacov v tomto imaginárnom príklade klesla mesačná splátka o 25 eur. Za rok by človek ušetril 300 eur.

Približne pred tromi rokmi, teda v januári 2017 bol priemerný úrok na nových hypotékach takmer dvojnásobný - dve percentá. Pri 150-tisícovej hypotéke na 30 rokov by človek platil až 554 eur. Oproti súčasnosti by tak zaplatil mesačne o 70 eur viac. Ročne až o 840 eur viac.

Aj keď sú hypotéky lacnejšie, na druhej strane zase rekordne rastú ceny nehnuteľností na bývanie. Iba za rok 2019 narástli ceny medziročne o sedem a pol percenta.

Pôjdu ešte dole?

Natíska sa teda otázka, kam až môžu úroky na nových hypotékach padnúť. O tom, či môžu úvery na bývanie klesnúť ešte viac, banky

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy hypotéka