Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Máj prekonal v úveroch na bývanie časy spred krízy

03.07.2011, 11:18 | TASR

Prostredníctvom hypotekárnych úverov dlžia Slováci bankám 3,860 miliardy eur

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

úver

Slováci sa kvôli bývaniu zadlžujú stále viac. Ukázali to májové čísla zverejnené Národnou bankou Slovenska (NBS). "Májový stav úverov na bývanie vzrástol nielen medzimesačne o 1,6 percenta, ale aj medziročne, a to o slušných 15,8 percenta Slovenské obyvateľstvo tak bankám na konci mája 2011 dlžilo kvôli bývaniu 11,229 miliardy eur," povedala analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Obľube sa tešia predovšetkým alternatívne úvery na bývanie či nehnuteľnosti, ktoré už dávnejšie predbehli klasické hypotéky. "Slováci sú totiž zadlžení najviac prostredníctvom takýchto iných úverov na nehnuteľnosti, a to v objeme 5,496 miliardy eur," komentuje čísla NBS E. Sadovská. Prostredníctvom hypotekárnych úverov dlžia Slováci bankám 3,860 miliardy eur, cez úvery stavebného sporenia 1,874 miliardy eur.

V rámci medziročného nárastu dominovali iné úvery na nehnuteľnosti. Tie na rozdiel od dvojpercentného nárastu stavu hypoték či úverov stavebných sporiteľní zaznamenali nárast vyše 35 percenta. Ekonomicky aktívny Slovák dlžil banke v máji 2011 v súvislosti s bývaním v priemere 4 209 eur. "Toto číslo narastá z roka na rok, bankám dnes dlžíme minimálne 10-násobne viac ako na začiatku milénia," podotkla E. Sadovská.

Tohtoročný máj sa ukázal ako mimoriadne silný mesiac čo do objemu novoposkytnutých úverov na bývanie. Kým počas vlaňajšieho mája banky obyvateľstvu na bývanie poskytli 318 miliónov eur, tak v tomto roku to bolo o takmer stovku viac, teda 415 miliónov eur. "Tak vysokým objemom novoposkytnutých úverov na bývanie sa banky netešili ani pred krízou," hovorí E. Sadovská, no dodáva, že mnoho Slovákov siahalo po nových úveroch len preto, aby s ním refinancovali starší, menej výhodný úver.

"Nepochybne ale platí, že úverovému trhu napomáha spamätávanie sa z krízy a postupný rast zamestnanosti," dodala analytička.

Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko

  • Tlačiť
  • 0

Tagy úver

Diskusia (0 reakcií)