Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Materská a odpočítateľná položka na manželku

20.03.2009, 10:50 | Vladimír Babinec

  • Tlačiť
  • 2

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON01.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON02.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON03.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON04.jpg


  • Môžem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá mala v roku 2008 príjem 23 471 Sk a od 3. 6. 2008 poberala materské? Považuje sa materský príspevok za príjem, ktorý treba uvádzať do daňového priznania?

Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov na manželku sa za vlastný príjem manželky považuje jej vlastný príjem, znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v príslušnom zdaňovacom období bola povinná zaplatiť.

Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa daňový bonus, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

Podľa tohto ustanovenia sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa príjem zo závislej činnosti a tiež materské. Do tohto príjmu sa nezahŕňa napríklad rodičovský príspevok, ktorý je štátnou sociálnou dávkou.

Autor je daňový poradca, Daňová a účtovná kancelária, Sereď.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

  • Tlačiť
  • 2

Súvisiace články

Daňové priznanie - poradňa

Pomôžeme s daňovým priznaním: zadajte otázku daňovému poradcovi, riešenia problémov, praktické rady a články súvisiace so zdaňovaním príjmov

Daňová poradňa - články

Daňová poradňa eTRENDU

Daňové tipy Jozefa Mihála

Peniaze rozdávala bez pravidiel. Talianska banka potrebuje miliardu na pomoc