Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Materská a rodičovský príspevok nejdú do priznania

16.03.2009, 14:28 | Vladimír Babinec

Príjmy zo sociálneho poistenia a štátne sociálne dávky sa nezdaňujú.

  • Tlačiť
  • 0

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON01.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON02.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON03.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON04.jpg


  • Mám podať daňové priznanie, keď som bola v roku 2008 na materskej dovolenke a potom na rodičovskej dovolenke? V januári 2008 som dostala jednorázový príspevok na prvé dieťa. Okrem príspevkov na materské a rodičovskú dovolenku som nemala žiadny iný príjem. Zamestnávateľ mi v decembri poskytol šek v hodnote 1 000 Sk, túto sumu mi potom zdanili a uviedli v potvrdení za r. 2008. Mám nárok na odpočítateľné položky a aké potvrdenia musím predložiť?

Príjmy, ktoré uvádzate v svojej otázke sú okrem príjmu od zamestnávateľa, poskytnutého vo forme šeku na 1 000 Sk príjmami zo sociálneho poistenia a štátne sociálne dávky, ktoré sú podľa § 9 ods.2 písm. a (materská) - b (rodičovská dovolenka a príspevok pri narodení dieťaťa) od dane z príjmu oslobodené.

Vzhľadom k tomu, že vaše zdaniteľné príjmy nedosiahli polovicu nezdaniteľnej časti základu dane, t. j. boli len v sume 1 000 Sk, nie ste povinná podať daňové priznanie podľa § 32 ods. 2 a ods. 4 zákona o dani z príjmov.

Autor je daňový poradca, daňová a účtovná kancelária Sereď.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Daňové priznanie - poradňa

Pomôžeme s daňovým priznaním: zadajte otázku daňovému poradcovi, riešenia problémov, praktické rady a články súvisiace so zdaňovaním príjmov

Daňová poradňa - články

Daňová poradňa eTRENDU

Daňové tipy Jozefa Mihála

Investíciám sa darilo. Najúspešnejší rok posledných dvoch dekád, hovorí analytik

Diskusia (0 reakcií)