Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Milionár prezradil, ako ľudia úplne neefektívne premrhajú väčšinu svojich peňazí

17.07.2017, 07:33 | Tomáš Czwitkovics | © 2017 News and Media Holding

Namiesto lacného Rumuna nemecké auto na splátky stojace pred panelákom, zbytočne veľký byt v predraženej novostavbe a na obed štvoreurové latte a obed za desinu. Prípadne život na voľnej nohe úplne bez záväzkov, cestovanie a užívanie si života.

  • Tlačiť
  • 32

Tagy

sporenie

Lepšie zarábajúca stredná trieda si aj na Slovensku vie dopriať menší či väčší luxus všedného dňa. A dni, keď budeme šediví? Tie sú ešte ďaleko.

Mnohí ľudia na dôchodok ani len nepomyslia a vyhadzujú von oknom peniaze, ktoré by si radšej mohli odkladať v rôznej forme na dôchodok. v tom najlepšom prípade predčasný.

Neprehliadnite

Ako okresať výdavky

Myslí si to self-made milionár Grant Sabatier, ktorý na svojom blogu Millenial Money radí, ako dostať pod kontrolu výdavky a dosiahnuť čo najskôr finančnú nezávislosť.

Vychádza z toho, že Američania v priemere minú 70 percent svojich príjmov na bývanie, dopravu a jedlo. Všetko položky, s ktorými by mohli narábať oveľa efektívnejšie.

Sabatier tvrdí, že okresaním výdavkov si on sám zvýšil úspory o 40 percent ročne.

Ako to dokázal? Nasťahoval sa napríklad do menšieho bytu, ktorý bol bližšie k jeho kancelárii. Tým ušetril na nájme a zároveň na doprave. Zároveň obmedzil stravovanie sa v reštauráciách. Ročne mu to prinieslo 13-tisíc dolárov navyše.

V podobnom duchu sa pred niekoľkými mesiacmi vyjadril aj ďalší mladý milionár - 35-ročný Tim Gurner z austrálskeho Melbournu. Podľa neho mladá generácia millenials žije heslom YOLO - you only live once.

Cestujú po Európe a napchávajú sa predraženými toastami s avokádom a lattečkami z kaviarní, namiesto toho, aby si sporili napríklad na vlastné bývanie ako kľúčovú investíciu života. Za avokádové vyjadrenie sa na neho následne spustila twitterová spŕška kritiky, ktorú musel hasiť vysvetľovaním svojich vyjadrení.

Iné priority

Nie je pritom úplne pravda, že mladá generácia millenials, narodená po roku 1980, si nešetrí peniaze. Mladí si prostriedky odkladajú, ale s iným cieľom ako ich rodičia. Podľa májového prieskumu Merrill Edge si takmer dve tretiny z genrácie millenials šetrí, aby mohla „žiť život podľa vlastnej predstavy“.

To je v rozpore s hlavným cieľom šetrenia generácie X alebo baby boomers, z ktorých si polovica odkladá prostriedky, aby už nemuseli pracovať a teda mohli ísť do dôchodku. Podobný cieľ má iba tretina mladých dospelých.

Aron Levine z Merril Edge pre CNBC hovorí, že generácia millenials myslí nanajvýš desať rokov dopredu. „Mladí dospelí nám hovoria, že sú ochotní urobiť čokoľvek, aby dosiahli slobodu a flexibilitu, aj ak to má znamenať, že budú pracovať do konca života.“

merrill edge

merrill edgeZdroj: Merrill Edge

To je v úplnom rozpore s tým, ako dosiahol úspech spomínaný Grant Sabatier, ktorý sa živí písaním kníh a rozdávaním múdrych investičných rád. V mladom veku sa stal posadnutým myšlienkou dosiahnuť takú finančnú nezávislosť, keď by nemusel ďalej pracovať.

Okrem osekania životných nákladov začal vyhľadávať každú príležitosť, ako zarobiť ďalšie a ďalšie peniaze. Strážil mačku za 60 dolárov, predal jeden zo svojich skútrov či predal lístky na koncert Kanyeho Westa za viac, ako ich kúpil. A všetky vedľajšie príjmy investoval.

Stálo to všetko za to? G. Sabatier dnes uznáva, že postaviť peniaze do popredia boli jeho najväčší finančný omyl. „Peniaze nie sú všetko a nestoja za to, aby človek riskoval zdravie, rodinu, priateľov a iné zážitky. Aj keď naozaj verím, že mať peniaze predstavuje slobodu, v konečnom dôsledku ide iba o nástroj, ako si dopriať v živote zážitky.“

  • Tlačiť
  • 32

Tagy sporenie