Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Milióny amerických rodín bojujú s nulovým alebo negatívnym bohatstvom

12.11.2017, 20:20 | TASR

Každá piata domácnosť v USA má nulové alebo záporné bohatstvo, čo znamená, že dlhuje viac, než vlastní. Vyplýva to zo správy, ktorú tento týždeň uverejnil Inštitút pre politické štúdie, progresívny think-tank z Washingtonu.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy

bohatstvo, dlh, USA

Štúdia ukázala, že medzi domácnosťami, ktoré sú z finančného hľadiska už „pod vodou“, majú najväčší podiel Afroameričania (30 percent) a Latinoameričania (27 percent).

Kombinovaný negatívny vplyv dlhov na kreditných kartách vo výške bilióna dolárov a dlhov zo študentských pôžičiek na úrovni 1,4 bilióna dolárov (1,2 bilióna eur) spolu so stagnujúcimi platmi, si tak vyberá svoju daň v podobe zlej finančnej situácie domácností.

A zatiaľ čo domy v USA znova získali hodnotu po finančnej kríze, ktorú odštartovali problémy na realitnom trhu a následná finančná kríza, mnohé domácnosti sa stále neodrazili od dna. „Milióny amerických rodín bojujú s nulovým alebo negatívnym bohatstvom,“ uvádza sa v správe. To podľa jej autorov znamená, že prípadné nečakané náklady, napríklad v súvislosti s chorobu, ich môžu položiť na lopatky. A túto nerovnosť by mohli ešte zhoršiť nové daňové úľavy pre bohatých.

Nižšie dane by pomohli bohatým

Daňové návrhy prezidenta Donalda Trumpa neprinesú americkej strednej triede úľavy, ktoré potrebuje na zvýšenie svojho bohatstva a zotavenie sa z finančnej krízy, povedal Josh Hoxie z Inštitútu pre politické štúdie.

Podľa odborníkov vláda by mala znížiť dane všetkým príjmovým skupinám, hoci aj z toho by najviac ťažili milionári. Príjmy po zdanení by totiž vzrástli o takmer sedem percent v prípade domácností, ktoré zarábajú viac ako jeden milión dolárov ročne a o menej ako dve percentá pri príjmoch v pásme 50 001 až jeden milión dolárov, uviedol portál MarketWatch.

A v prípade domácností s ročným príjmom do 50-tisíc dolárov, by sa zvýšili o necelé jedno percento, tvrdí Ernie Tedeschi, ekonóm v poradenskej spoločnosti Evercore IS, ktorý pracoval na ministerstve financií za predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu.

Bohatí sú bohatšími

Pri pohľade na súkromné príjmy, ako sú zárobky, dividendy, a tiež sociálne zabezpečenie, príjmy rodín v najvyššej príjmovej skupine stúpli o približne 90 percent za obdobie od roku 1963 až do roku 2016, zatiaľ čo v prípade rodín s najnižšími príjmami vzrástli o menej ako 10 percent, podľa separátnej správy, ktorú minulý mesiac uverejnil Urban Institute, nezisková skupina so sídlom vo Washingtone.

A táto priepasť medzi bohatými a chudobnými sa ešte prehĺbi. Hodnota aktív 25 najbohatších ľudí v Spojených štátoch, vrátane spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, šéfa Amazonu Jeffa Bezosa či šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, je dohromady 1 bilión USD. Táto 25-členná skupina vlastní viac bohatstva než 56 % populácie USA.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy bohatstvo, dlh, USA