Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mladí sa kúpiť nedajú. Smer rozmýšľa ako ďalej

21.04.2017, 18:00 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Názor | Premiér Robert Fico nás ubezpečuje, že korupciu vníma ako problém, minister vnútra Robert Kaliňák zostáva vo funkcii s tým, že hovorí, že má mandát od voličov. Policajný prezident Tibor Gašpar sa nemieni odporúčať zo svojho postu, keďže svoju prácu robí najlepšie, ako vie. A špeciálny prokurátor Dušan Kováčik? Ten mlčí ako ryba a ďalej zametá nepríjemné veci pod koberec.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 11

Taký je na prvý pohľad výsledok protikorupčného pochodu (nielen, ale najmä) mladých ľudí. Prvý pohľad zvyčajne klame, ak sa chce človek dostať k jadru, potrebuje viacej informácií.

Víťazstvom je už to, že premiér nemohol protest bagatelizovať, keďže na námestí boli naozaj tisíce nespokojných ľudí. Študentom sa naozaj podarila obrovská vec. A ani v Smere to nemôžu prehliadať a spochybňovať.

Vždy pripravený

Študenti nastolili v memorande, ktoré v utorok odovzdali na Úrade vlády SR, požiadavky, aby sa dôkladne vyšetrila kauza Bašternák a Gorila a pokračovalo sa vo vyšetrovaniach a súdnych konaniach všetkých Vladimírom Mečiarom amnestovaných skutkov.

Neprehliadnite

Žiadajú tiež odvolanie R. Kaliňáka, T. Gašpara a D. Kováčika. Kým na proteste znelo aj Dosť bolo Fica!, ten sa s reakciou neponáhľal. A na pochod zareagoval len písomne. Vybral sa opäť po svojich naplánovaných potulkách po regiónoch. „Tentokrát vo veľmi príjemnej atmosfére so študentmi v Šamoríne,“ oznámil na svojej facebookovej stránke. V piatok zase debatoval s gymnazistami v Senci.

Žeby v Šamoríne alebo v Senci chodili do škôl iní študenti ako tí, ktorí boli na protikorupčnom pochode? Nuž, z 50 gymnazistov v Šamoríne alebo v Senci má odvahu povedať svoj názor premiérovi možno päť študentov. Nečudujme sa, premiér je v presile a účasť na stretnutí s ním je povinná.

Karta by sa však na bratislavskom námestí obrátila. Samozrejme, ak by premiér nabral odvahu postaviť sa na pódium. Odvahu nenabral ani na to, aby sa postavil pred novinárov a aspoň takto zareagoval na požiadavky gymnazistov.

„Chcem ubezpečiť všetkých občanov, že vláda SR vníma korupciu v spoločnosti ako vážny dlhodobý problém a robí konkrétne kroky pre jej potláčanie a odstránenie. Aj preto aktívne pristupujeme k vytváraniu novej, účinnejšej legislatívy, spolupracujeme s renomovanými medzinárodnými organizáciami, ako OECD či domácimi mimovládnymi organizáciami.“

Zároveň opäť vyzval občanov, aby sa nebáli nahlasovať pokusy o úplatky či iné korupčné správanie sa pri svojom kontakte s orgánmi štátu, samosprávy či pri využívaní verejných služieb. Podľa neho je dobré, ak sa mladí ľudia aktívne zaujímajú o dianie v krajine a sú pripravení pomôcť jej konkrétnymi skutkami. Štát je vraj voči páchateľom korupcie pripravený zasiahnuť.

Vždy pripravený, avšak nečinný. Takto zareagoval v tlačovom vyhlásení premiér. A takmer rovnako aj minister vnútra. Akoby sa boli dohodli.

„Rešpektujeme právo na názor, ktorý ľudia vyjadrili počas protestu. Je dôležité, aby sa verejnosť zaujímala o dianie v tomto štáte a aj tému korupcie, ktorou sa vláda zaoberá. Každý politik sa zodpovedá svojmu mandátu, ktorý dostal v parlamentných voľbách,“ napísal Kaliňákov tlačový odbor v písomnom stanovisku.

Minister vnútra nevidí žiaden dôvod na odchod z funkcie ani potom, čo za jeho odchod prišlo do Bratislavy demonštrovať tisíce ľudí. Povedal to verejnosti v tlačovom vyhlásení. Zo stredajšieho rokovania vlády pre istotu však odišiel bočným vchodom.

Drží ich. Zatiaľ

Formálne všetko sedí. Premiér a aj minister vnútra sa tvária, že rešpektujú právo občanov na vyjadrenie vlastného názoru, neútočia na mladých ľudí, ktorí trvajú na tom, aby R. Fico začal konečne robiť poriadok aj vo svojom najbližšom okolí.

Sú to predsa demokrati. Až na to, že ide o prázdne a už veľakrát predtým zopakované reči. R. Fico nijako nekomentoval ani nereagoval na požiadavky organizátorov pochodu. Naďalej si chráni svojich ľudí.

Študenti ale jeho rečiam neveria. R. Kaliňák, J. Počiatek a L. Bašternák už mali byť dávno vyšetrovaní za korupciu. Mladí ľudia odhalili pravdepodobnú schému vzájomne výhodného biznisu: L. Bašternák ulial milióny na vratkách DPH, trochu poslal R. Kaliňákovi, niečo J. Počiatkovi a R. Ficovi postavil byt. Tak to cítia. A už vôbec sa nedajú oklamať ochotou policajného prezident T. Gašpara, ktorý im ponúkol diskusiu o korupcii. Veď aj jeho majú na zozname ľudí, ktorí osobne zodpovedajú za nevyšetrenie káuz.

Smer tak stojí pred veľmi ťažkou úlohou, čo urobiť, aby nespokojných mladých ľudí nepribúdalo. Strana im nemá veľmi čo ponúknuť. Isté je, že debaty so študentmi v regiónoch na zmenu ich nálad stačiť nebudú.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 11

Tagy 1890, Markíza, MS v hokeji 2017, TV Joj, Tvoja tvár znie povedome