Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na prepade akcií možno zarobiť. Rýchlo a veľa

Investovanie do globálnych akcií je z dlhodobého hľadiska najvýnosnejší spôsob investovania. Z dlhodobého hľadiska sme však všetci mŕtvi, tvrdí jeden z najznámejších ekonómov histórie John Maynard Keynes. Investor by si mal byť vedomý toho, že investuje preto, aby usporené peniaze niekedy, obvykle v penzii, minul. Práve preto musí pri svojom investovaní brať do úvahy krátkodobý, ale aj dlhodobý ekonomický cyklus.

19.03.2020, 19:30 | Ronald Ižip | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Ak začne investovať vo svojich dvadsiatich či tridsiatich rokoch, jeho investičný horizont je prakticky neobmedzený. Ale ako šesťdesiatnik si za predchádzajúce dekády mohol nasporiť prostriedky, ktoré začne čoskoro využívať. Bolo by nešťastné, keby o veľkú časť z nich prišiel pri väčšom prepade akciových trhov. Preto sa bežne odporúča, aby ku koncu životnosti svojej investície smeroval čoraz viac prostriedkov do dlhopisov.

Neprehliadnite

Ak potenciálny investor navštívi spoločnosť ponúkajúcu podielové fondy, predajca mu s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkne „vyvážené“ investície v podobe 70-percentného podielu akcií a 30-percentného podielu bezpečnejších dlhopisov. Takéto portfólio sa bežne chápe ako spôsob ochrany proti trhovému poklesu. Pretože ak príde situácia, že akcie začnú strácať hodnotu, dlhopisy by mali straty na akciách kompenzovať.

Ekonomický cyklus a akcie

Počas histórie ľudstva sa dookola opakuje ekonomický „boom“ a „bust“ – obdobie silného hospodárskeho rastu a následného poklesu. Takéto obdobie sa najviac prejaví na akciových trhoch – akcie totiž zosobňujú budúce ekonomické očakávania. V čase ekonomického optimizmu môžu akcie rásť o dvadsať, možno až tridsať percent ročne. V čase ekonomických problémov a finančnej paniky zase strácajú desiatky percent v priebehu mesiacov či dokonca týždňov. V čase veľkej hospodárskej krízy stratili v priebehu troch rokov až 90 percent svojej hodnoty.

Prečo sa neustále strieda dobré a zlé ekonomické obdobie? Pre úvery. Keď sa ľuďom darí a ich platy rastú, zvyšujú sa aj ich budúce očakávania. Chcú zlepšiť svoju životnú úroveň, a tak si zoberú úver na auto či na bývanie. Nový úver znamená, že do ekonomiky prichádzajú nové peniaze, ktoré predtým v systéme neexistovali – to je čaro bankového sektora. Nové peniaze v ekonomike prinášajú väčšie tržby, väčšie zisky a vyššie platy. Ekonomika rastie a s ňou akciové trhy.

Množstvo nových úverov nemôže rásť donekonečna. Ich objem totiž začne rásť rýchlejšie ako ekonomika. Ľudia sa stávajú bohatšími – vtedy úvery už nevyužívajú produktívne na zvýšenie produktivity práce, ale na zvýšenie svojho blahobytu a spotreby. Keďže z úverov sa platí úrok, úrokové náklady znižujú prostriedky, ktoré smerujú do ekonomiky. Po čase sa začne ekonomický rast spomaľovať, najmä v čase vyšších úrokov. Hospodársky cyklus sa blíži ku koncu.

Na vrchole ekonomického cyklu sú ľudia výrazne zadlžení, najmä v súvislosti s nákupom obydlia. Problém vzniká v situácii, keď sa rast cien nehnuteľností zastaví a začne klesať. Stane sa to v situácii, keď pre rastúci dlh začne dopyt po nehnuteľnostiach klesať. Pokles hodnoty domov a bytov prináša zníženie hodnoty majetku dlžníka. Ak jeho majetok klesá, banka na to, aby chránila svoje úvery, zvýši úrokové sadzby. Ľudia tak splácajú viac a míňajú menej. Ekonomika sa spomaľuje ešte viac.

Ak sa ekonomika spomaľuje, znižuje sa rast platov zamestnancov, ale aj rast ziskov spoločností. Je len otázka času, kedy sa objavia prvé väčšie bankroty jednotlivcov a firiem. S ich príchodom nastane panika, pretože recesia, o ktorej sa už dlhšie hovorilo, je na spadnutie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy akcie, investovanie, TOP 100, TREND Prime