Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najbohatší Čech Petr Kellner vytvorí tretiu najväčšiu českú banku

09.10.2018, 12:30 | Martina Kláseková | © 2018 News and Media Holding

Aj keď sa na českom bankovom trhu špekulovalo o úplne inom bankovom sobáši, upratovať medzi tamojšími finančnými domami nakoniec bude najbohatší Čech Petr Kellner. Pôžičková spoločnosť Home Credit, ktorá patrí do jeho finančného impéria a pôsobí nielen v Čechách, ale aj na Slovensku by sa spolu s Air Bank mali zlúčiť s tamojšou bankovou šestkou Moneta Money Bank. Dohromady budú pôsobiť pod menom Air Bank. Pôjde o najväčšiu transakciu na českom bankovom trhu od roku 2001, kedy sa v Čechách privatizovala Komerční banka.

  • Tlačiť
  • 0

Ako informovali české médiá, akcionári Home Credituu začali proces, ktorým by sa mali vo finále všetky tri subjekty spojiť. Získať ešte musia povolenia regulátora. Celá transakcia v hodnote takmer 20 miliárd českých korún (775 mil. eur) sa plánuje na začiatok júla budúceho roku.

Prepletení

Zamýšľaným spojením vznikne v Čechách dvojka v spotrebiteľských úveroch a trojka vo veľkosti pobočkovej siete. Bude mať dva milióny zákazníkov. A stane sa hlavným konkurentom najväčších finančných domov v krajine: Českej sporiteľne a ČSOB.

Neprehliadnite

Home Credit bude mať v novej banke takmer štvrtinový podiel, skupina P. Kellnera tak bude najväčším akcionárom. Získané akcie budú mať hodnotu 13 miliárd českých korún (pol miliardy eur). Moneta zaplatí Home Creditu 6,75 miliardy korún (260 mil. EUR) v hotovosti a získa stopercentný podiel v Air Bank a v Home Credite. Keďže akcie Monety sú obchodované na burze, P. Kellner môže nakoniec svoj podiel výrazne upraviť.

Dva svety

Akcie Moneta Money Bank sa 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Petr Kellner

Diskusia (0 reakcií)