Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Najväčšia nebankovka na Slovensku končí. Dôvodom je zmena zákona

26.02.2016 | TREND.sk

Provident Financial položili zmeny v zákonoch, ktoré ohraničili, že dlžník môže preplatiť svoj dlh najviac dvojnásobne v porovnaní s bežnými bankami.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Najväčšia nebankovka na Slovensku to vzdala. Informáciu potvrdila televízia Markíza

Provident Financial na celom Slovensku rozpúšťa sieť 800 pôžičkových agentov. Ďalším trom stovkám kmeňových zamestnancov v týchto dňoch oznamuje, čo s nimi bude.

„Po dôkladnom posúdení dopadu legislatívnych zmien na naše podnikanie sme sa rozhodli ukončiť poskytovanie úverov do domácnosti prostredníctvom siete obchodných zástupcov na Slovensku a neponúkať ďalej ani úver na účet," povedal nám hovorca skupiny Provident Financial Nick Jones. 

Podľa informácií televízie Markíza Provident nie je sám a po poslednej novele zákona museli prerušiť poskytovanie svojich služieb viaceré nebankovky. Prepli do stand-by módu a v súčasnosti už čakajú len na vrátenie starých dlhov. Mnohé z týchto firiem sa následne podľa Markízy zrejme úplne vytratia. Príkladom je napríklad aj nebankovka Fair Credit. 

Donútil ju k tomu zákon. Jeho príkazy sú jasné. „Sprísnenie úrokového stropu. A zároveň je to aj zákaz doplnkových služieb," vysvetlil pre televíziu hovorca Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov Ivan Kahanec.

Kontrola Národnej banky Slovenska minulý rok potvrdila, že doplnkové služby niektoré nebankovky veselo obchádzajú. Príklad: K 300-eurovej pôžičke dostanú klienti doplnkovú službu za ďalších 300 eur, napríklad za inkasovanie splátok v hotovosti. Dlžná sumu pri 300-eurovom úvere tak okamžite narastie na dvojnásobok. Nebankovka pritom tvrdí, že bez doplnkovej služby úver poskytnúť nevie. To však nie je pravda. Takzvaný viazaný predaj je zakázaný vo všetkých sektoroch finančného trhu.

Úver v nebankovke môže podľa zákona dlžník preplatiť najviac dvakrát drahšie ako v bežnej banke. A bonus vo forme osobného vyberania splátok je zakázaný, čiže dlžník si vrátenie peňazí musí postrážiť sám. Rizikoví klienti bez práce tak majú smolu. „Tá klientela v súčasnosti nemá žiadnu legálnu možnosť na to, aby si požičali peniaze. Čiže to, čo aj očakávame, je, že sa obrátia na čierny trh," dodal I. Kahanec.

Providentu sa pritom na Slovensku nedarilo zle. V roku 2014 podľa portálu Finstat spoločnosť dosiahla zisk 11,29 milióna eur a od roku 2010 zisk stabilne rástol. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy končí, Provident, zákon