Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Namiesto splátkového predaja bezúčelové pôžičky

14.10.2004, 00:00

  • Tlačiť
  • 0

Skupina nebankových finančných spoločností Quatro a Triangel, ktoré sa zaoberajú splátkovým predajom, sa od októbra rozrástla o Slovenskú požičovňu. Táto spoločnosť bude poskytovať bezúčelové pôžičky. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Jaroslava Kisku je vznik tejto spoločnosti reakciou na upadajúci biznis splátkového predaja. „Už nechceme viazať požičané peniaze len na kúpu tovaru, ponúkneme aj bezúčelové zdroje,“ hovorí.

Využiť chcú pritom podobnú klientelu, ktorá využíva ich splátkový predaj. „Stále je veľa ľudí, ktorí majú obavy vojsť do kamennej bankovej pobočky a žiadať o úver. Týchto chceme osloviť,“ dodáva. Slovenská požičovňa totiž nebude s klientom komunikovať osobne, ale iba telefonicky či poštou. Zdĺhavosť takéhoto procesu predstavitelia Slovenskej požičovne nepovažujú za prekážku.

Výhodou podľa nich budú úrokové sadzby, ktoré by mali byť nižšie ako pri rýchlych pôžičkách ostatných nebankových inštitúcií. Rozpätie, v ktorom by sa mali pohybovať, J. Kiska zatiaľ nechcel zverejniť, prisľúbil však, že o úrokovom pásme bude informovať o dva týždne. Výšku úrokových sadzieb zatiaľ prirovnal ku konkurenčnému bankovému produktu VÚB – Flexipôžičke. Pri nej zaplatí klient na úrokoch a poplatkoch cez dvadsať percent ročne (TREND 23/2004).

Na začiatku bude spoločnosť poskytovať pôžičky od 10-tisíc do 50-tisíc korún, neskôr chce maximálny limit zvýšiť. Klientov Quat­ra a Trianglu však tvoria ľudia s priemerným príjmom desať- až dvanásťtisíc korún, ktorí si veľké úvery brať nemôžu. Riziko klientov, ako aj spôsobu predaja, ktorý si Slovenská požičovňa zvolila, je podľa J. Kisku dôvodom, prečo zatiaľ otáľa so zverejnením úrokových sadzieb. „Musíme ešte preskúmať riziko klientov, ktorí sa nám ozvú. Časť z nich by sme však mohli poznať zo splátkového predaja,“ poznamenáva. (mk)
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančné inštitúcie v SR

Diskusia (0 reakcií)