Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Národná banka Slovenska varuje pred bitcoinom: Je to na vlastné riziko

11.02.2018, 09:27 | TASR

Virtuálne meny, akou je aj bitcoin, nie sú národnými menami, a teda nespadajú pod národné regulácie. Upozorňuje na to investorov Národná banka Slovenska (NBS).

  • Tlačiť
  • 38

Ľudia, ktorí obchodujú s týmito menami, by tak mali byť opatrní. „Európska legislatíva, vrátane slovenského právneho poriadku, neupravuje a nevymedzuje činnosti súvisiace s virtuálnou menou. Takáto činnosť nie je regulovaná a dohliadaná NBS a ani Európskou centrálnou bankou,“ uviedla NBS.

Tiež upozornila na to, že okrem vydávania eurobankoviek a euromincí NBS podľa pravidiel platných v eurozóne žiadna právnická osoba ani žiadna fyzická osoba v Slovenskej republike nesmie vydávať žiadne iné bankovky ani žiadne mince, pričom neoprávnená výroba peňazí a ich uvádzanie do peňažného obehu je trestné.

Neprehliadnite

„V tejto súvislosti NBS verejnosť taktiež upozorňuje, že virtuálne meny nemajú fyzickú protihodnotu vo forme zákonného platidla a účasť v takejto schéme virtuálnej meny je na vlastné riziko zúčastnených strán,“ doplnila Národná banka Slovenska.

Podľa slovenského regulátora tak výmeny alebo nákupy virtuálnych mien predstavujú vlastné podnikateľské riziko investorov a peniaze investorov nie sú ničím chránené. „Na výplaty prípadných náhrad za straty spôsobené týmito výmenami alebo nákupmi nie je žiaden zákonný nárok,“ dodala NBS.

  • Tlačiť
  • 38

Tagy bitcoin, Národná banka Slovenska, NBS