Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

NBS chce chrániť ľudí tým, že im obmedzí úvery

21.11.2019, 14:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Získať úver bude od januára znovu ťažšie. Nové opatrenia, ktoré pripravuje Národná banka Slovenska (NBS) pocítia predovšetkým ľudia s nižšími a stredným príjmami. Po zaplatení všetkých splátok im totiž bude musieť zostať vyššia rezerva ako v súčasnosti. Člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček v rozhovore pre TREND tvrdí, že nízke úrokové sadzby motivujú ľudí k tomu, že každý si môže dovoliť zobrať úver. „Národná banka si myslí, že každý si to nemôže dovoliť a že každý by si mal zobrať len taký úver, ktorý bude schopný splatiť,“ povedal.

  • Tlačiť
  • 0

Prečo Národná banka Slovenska sprísňuje podmienky poskytovania úverov?

Nové opatrenia sú zavádzané s cieľom ochrániť klientov, ktorí majú príliš nízke príjmy. Chceme, aby domácnostiam alebo obyvateľom, ktorí čerpajú úver, zostala istá suma peňazí na ich samotný život.

Dnes je limit nastavený na 80 percent a myslíme si, že skupina ľudí, ktorí majú splátku medzi 60 až 80 percentami príjmu, sú veľmi zraniteľní a bude to prvá skupina, ktorá začne zlyhávať pri splácaní, ak sa zhorší ekonomická situácia.

Ak budú mať nižšie príjmy, prípadne prídu o zamestnanie, budú mať títo ľudia najväčšie problémy. Chceme, aby u týchto ľudí došlo k zreálneniu výšky úveru, ktorý im je poskytnutý, aby ich mesačná splátka zodpovedala výške ich príjmu viac, ako je tomu v súčasnej dobe.

Neprehliadnite

Nestačili pôvodné obmedzenia, aby boli títo ľudia v bezpečí?

My sme zavádzali opatrenia v celkovom balíku. V ňom boli aj také, ktoré mali za úlohu posilniť odolnosť bánk. Myslíme si, že na tejto strane sú opatrenia správne nastavené. Ale máme pocit, že práve v oblasti ochrany klientov, ktorí majú relatívne nízke príjmy, treba urobiť ešte viac.

Po tom, ako ste obmedzili maximálnu výšku úveru, ktorú si možno vziať vzhľadom k príjmu a obmedzili ste aj maximálnu výšku hypotéky k pomere založenej nehnuteľnosti, sa rast zadlžovania spomalil. Naštartovali ho teraz opäť rekordne lacné úvery?

Rast úverov sa zase veľmi zrýchlil a dostali sme sa znovu na čelo. Banky dnes ponúkajú hypotéky za 0,8 percenta, dokonca 0,6 percenta a predajné kanály hovoria klientom, že teraz si ten úver už musia zobrať, pretože za takúto sumu si to môže dovoliť každý. 

Národná banka si však myslí, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hypotéky, NBS, Vladimír Dvořáček

Diskusia (0 reakcií)