Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

NBS siahne bankám na zisky, niektoré budú musieť zmeniť politiku

14.07.2017, 11:09 | Martina Kláseková | © 2017 News and Media Holding

Národná banka Slovenska (NBS) bude od bánk požadovať viac kapitálu, aby boli odolnejšie, pretože neustále rastú riziká na úverovom trhu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Už od augusta tohto roku budú musieť nad rámec doterajších požiadaviek na kapitál doplniť aj proticyklický vankúš vo výške 0,5 percenta. No podľa toho, ako NBS tento týždeň rozhodla, je to málo. O rok budú musieť túto kapitálovú rezervu zvýšiť až na 1,25 percenta.

Väčšina bánk by s tým nemala mať problém, no niektoré banky podľa NBS budú nútené upraviť svoju dividendovú politiku alebo prijať dodatočné opatrenia.

Neprehliadnite

Dôvod, prečo to celé NBS robí, leží najmä na úverovom poli. Centrálna banka už dlho upozorňuje na to, že Slováci sa zadlžujú veľmi rýchlo a okrem toho, že bankám nakázala správať sa pri úverovaní obozretnejšie, aj ľudí vyzývala k tomu, aby pri zadlžovaní skutočne uvažovali. A nezadlžovali sa nerozumne, pretože tak dobre ako teraz nemusí byť vždy.

Lenže aj prvý štvrťrok, ktorý bol pre NBS kľúčový pri nastavovaní požiadaviek na kapitálové vankúše, ukázal, že beztak raketový rast úverov sa na Slovensku ešte viac zrýchlil. Kým koncom roka úvery rástli medziročne o 10,3 percenta, v prvom kvartáli o 11,4 percenta. Bolo to najrýchlejšie tempo za posledných osem rokov.

Podobné absolútne medziročné nárasty úverov zaznamenalo Slovensko len v čase vrcholiacej expanzie v rokoch 2006 až 2009, ktoré prerušila kríza. Až na to, že vtedy boli ľudia relatívne málo zadlžení, a tak sa nedostávali pod tlak.

Práve úvery obyvateľstvu rástli aj v prvom štvrťroku najviac, takmer o 14 percent, čo zo Slovenska robí krajinu, ktorá si nie a nie vyzliecť zelené tričko vedúceho šprintéra v úverovaní. Rástli aj úvery podnikom, najmä v sektore komerčných nehnutľností, či v priemysle.

Aj keď si po troch rokoch prepadov začali podniky viac požičiavať aj na prevádzku, čo podľa NBS značí, že ich ambícia financovať sa najmä z vlastných zdrojov dosiahla llimity, všetko sa točí hlavne okolo bývania. Či už ide o výstavbu nových nehnuteľností, alebo úverov na bývanie.

Ceny nehnuteľností pritom od začiatku roka rastú medziročne dvojciferným číslom, a tak sa zatiaľ nepotvrdzujú prognózy zo začiatku roka, ktoré hovorili o možnej postupnej stagnácii.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy banky, kapitál, NBS, úvery, vankúš, zisky