Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nechcete hypotéku? Našetriť si na byt z bežného platu je takmer nemožné

21.01.2020, 09:00 | Peter Csernák | © 2020 News and Media Holding

Väčšina ľudí túži bývať vo vlastnom byte či dome. Podľa údajov Eurostatu patríme ku krajinám, v ktorých najviac ľudí vlastní nehnuteľnosť. Vo vlastnej nehnuteľnosti býva až 90 percent obyvateľov Slovenska.

  • Tlačiť
  • 186

Napriek tomu, že až 70 percent ľudí, ktorí vlastnia nehnuteľnosť, ju nemá zaťaženú hypotékou, pre mladých ľudí je takmer nemožné dostať sa k vlastnému bývaniu bez toho, aby si požičali. Ceny nehnuteľností totiž rastú tak rýchlo, že pri sume, ktorú si dokáže priemerná rodina odkladať, je v súčasnosti takmer nemožné získať požadovanú čiastku na kúpu bytu.

Neprehliadnite

Za to, že Slovensko je na čelných miestach vo vlastníctve nehnuteľností, vďačíme aj ich nižším cenám v minulosti. „Vysoký podiel vlastnených nehnuteľností na Slovensku súvisí s tým, ako sa skupovali družstevné byty po páde komunizmu za výhodné ceny. V tom čase to bolo v prípade trojizbového bytu už okolo 50-tisíc korún,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Takáto suma by dne stačila len na kúpu jedného metra štvorcového v priemerno slovenskom byte. Podľa údajov Národnej banky Slovenska v treťom štvrťroku minulého roku priemerná cena za meter štvorcový nehnuteľnosti na bývanie dosiahla 1 603 eur. To znamená, že priemerná cena trojizbového bytu s výmerou 75 metrov štvorcových by v súčasnosti dosiahla približne 120-tisíc eur. Ceny sa pritom regionálne výrazne líšia.

Pre väčšinu ľudí bez vlastných úspor je dnes často jedinou cestou k zadováženiu vlastnej nehnuteľnosti hypotéka. Ak sa niekto rozhodne namiesto toho si sporiť respektíve investovať, musí 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 186

Tagy banky, hypotéka, investície