Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neistotu okolo úrody zvyšujú počasie aj mor prasiat v Číne

11.06.2019, 17:14 | Milan Debnár | © 2019 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Na rozdiel od doláru počas celého uplynulého týždňa sa darilo zlatu. Každý deň zaznamenala jeho cena mierny nárast.

  • Tlačiť
  • 0

V závere obchodného týždňa sa mu podarilo dostať nad hranicu 1 340 dolárov za troyskú uncu. Ceny zlata ovplyvňujú v súčasnosti najmä obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky a vyostrenie obchodného konfliktu medzi USA a Čínou, čiže pretrvávajúce problémy.

Na začiatku minulého týždňa cena ropy Brent klesla až o päť percent a priblížila sa tak na dosah hranice 61 dolárov za barel. Americká WTI klesla len o pol percenta k úrovni 53 dolárov. V utorok sa čierne zlato konečne trochu zotavilo a po predchádzajúcich výrazných prepadoch si pripísalo mierne zisky.

Ceny na ropnom trhu boli podporené ešte pondelkovými vyhláseniami saudského ministra energetiky, ktoré si trhy vysvetlili tak, že ak by sa ropa prepadla príliš nízko, OPEC opäť obmedzí svoju produkciu. V stredu však už ropa opäť strácala a Brent sa zosypala až k 60-dolárovej hranici.

Hlavným dôvodom súčasných klesajúcich cien ropy je hrozba obchodnej vojny medzi USA a Čínou a taktiež medzi USA a Mexikom. To môže viesť k spomaleniu svetovej ekonomiky, a teda aj k ochladeniu globálneho dopytu po rope.

Neprehliadnite

Zmena ropného trendu

V závere týždňa čierne zlato korigovalo svoje predchádzajúce straty. Vo štvrtok si ropa Brent pripísala 1,7 percenta a v piatok dosiahla ešte výraznejší zisk, 2,6 percenta. Vyšplhala sa tak opäť nad hranicu 63 dolárov za barel. Za rastom cien čierneho zlata stálo upokojenie situácie medzi USA a Mexikom, pretože clá na mexické tovary do USA doteraz strašili trhy. Aj kartel OPEC prispel k rastúcej hodnote ropy, a to informáciou o tom, že predĺži ťažobné kvóty.

Ceny ropy na začiatku tohto týždňa vzrástli po tom, čo Saudská Arábia vyhlásila, že OPEC a Rusko budú pravdepodobne naďalej obmedzovať dodávky.

Úľavu na trh s ropou prinieslo aj odvrátenie obchodného sporu medzi USA a Mexikom, ktorý by poškodil globálnu ekonomiku. Saudská Arábia, líder OPEC, koncom minulého týždňa naznačila, že veľkí producenti sú blízko dohody o predĺžení limitov na dodávky komodity na trh. Barel americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v júli sa predáva po 53,32 dolára a Brent za 62,31 dolára.

Vzácne kovy budú chýbať

Vývoz vzácnych

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Týždeň v komoditách

Diskusia (0 reakcií)