Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemecké banky v ohrození. Pripravujú sa na zlé časy

30.08.2019, 18:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Finančným domom v Nemecku sa v posledných rokoch nežije ľahko. Ultra nízke úroky im ukrajujú z úrokových marží. Navyše sa boja, že firmy prestanú splácať úvery.

  • Tlačiť
  • 0

Obchodné vojny, hrozba neriadeného brexitu, zadrhávajúci sa automobilový priemysel a dlho trvajúce prostredie nízkych úrokov. To všetko nahlodáva zisky nemeckých bánk, ktoré musia odkladať viac peňazí na horšie časy na pokrytie zlých úverov. Nemecké banky navyše musia osekávať svoje náklady, prepúšťajú ľudí a majú stále viac výdavkov na regulačné požiadavky európskych úradov.

Klesajúce zisky

Dva veľké nemecké finančné domy Deutsche Bank a Commerzbank ohlásili nedávno padajúce príjmy v druhom kvartáli tohto roka. Pridala sa k nim aj nemecká dcéra britskej HSBC. „Problémy nízkych úrokov a svetovej ekonomiky sa kopia a zvyšuje sa riziko nesplácania úverov,“ priznala šéfka nemeckej HSBC Carola von Schmettow.

Deutsche Bank, kedysi veľká investičná banka, mala v druhom kvartáli tohto roku stratu 3,1 miliardy eur a jej príjmy klesli medziročne o 400 miliónov eur na 6,2 miliárd eur. Jej akcie spadli za posledné dva roky o viac ako polovicu. Kým v auguste 2017 sa predávali za skoro 14 eur, dnes je ich hodnota 6,5 eura.

Commerzbank, druhá najväčšia nemecká banka, ohlásila začiatkom augusta stagnujúci čistý zisk na úrovni 271 miliónov eur, ale príjmy jej medziročne klesli na 2,1 miliardy eur.

Neprehliadnite

Príprava na zlé časy

Padajúce príjmy nemeckých bánk prichádzajú v neistých časoch.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy banky, nemecká ekonomika, úvery

Diskusia (0 reakcií)