Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Netreba lúštiť tabuľky. Sociálna poisťovňa spustila kalkulačku dôchodkového veku

08.01.2020, 15:30 | © 2020 News and Media Holding

V roku 2019 parlamentom prešla zmena v určovaní dôchodkového veku. Po novom ho ženám aj mužom s prihliadnutím na počet vychovaných detí určuje jedna tabuľka, podľa ktorej má fungovať aj nová kalkulačka.

  • Tlačiť
  • 6

Začiatkom roka začalo platiť v určovaní dôchodkového veku niekoľko noviniek. Prestal platiť automat, ktorý ho určoval podľa strednej dĺžky dožitia. Rovnako sa zrušilo stanovenie dôchodkového veku na päť rokov dopredu.

Poslanci tiež do zákona zakomponovali presnejšiu definíciu pojmu výchova dieťaťa. Dôchodkový vek sa bude za každé vychované dieťa znižovať o šesť mesiacov, maximálne však o rok a pol. Prednosť budú mať v tomto prípade ženy.

Neprehliadnite

Presný vek odchodu do dôchodku po novom určuje jedna tabuľka, ktorá prestane fungovať, keď narazí na ústavou zastropovanom veku 64 rokov. Potom bude dôchodkový vek pre všetkých rovnaký, znižovať sa bude len s prihliadnutím na vychované deti.

Pre jednoduchšiu orientáciu v týchto pravidlách spustila Sociálna poisťovňa novú tabuľku, ktorá už so zmenami počíta.

Pomocou novej kalkulačky si dôchodkový vek môže zistiť každý, kto dosiahol alebo dosiahne dôchodkový vek od 1. januára 2020, ale aj ten, ktorý dovŕšil dôchodkový vek pred týmto termínom.

Kalkulačkou je možné vypočítať aj znížený dôchodkový vek, a to v závislosti od splnenia podmienky výchovy dieťaťa alebo potrebného počtu odpracovaných rokov.

Tabuľka dôchodkového veku

Tabuľka dôchodkového veku pre mužov s deťmi

  • Tlačiť
  • 6

Tagy dôchodca, dôchodkový strop, dôchodkový vek, kalkulačka