Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nízky príjem z prenájmu a daňové priznanie

13.03.2017, 05:00 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Som zamestnaná. Okrem príjmu zo zamestnania som mala za rok 2016 aj príjem z prenájmu a to 1 euro za rok. Požiadala som svojho zamestnávateľa do 15. 2. 2017, aby mi urobil zúčtovanie príjmu. Odmietol, pretože som mala príjem z prenájmu. Ak podám daňové priznanie typu B, kde mám napísať príjem 1 euro za rok z prenájmu, keď príjmy z prenájmu do 500 eur sa nezdaňujú?

  • Tlačiť
  • 0

Daňovú povinnosť z dosiahnutých príjmov z prenájmu fyzickej osoby je daňovník povinný vysporiadať osobne podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za príslušné zdaňovacie obdobie (za predpokladu, že mu vznikne povinnosť podať daňové priznanie podľa § 32 zákona o dani z príjmov).

Daňovník je povinný podať daňové priznanie v tom prípade, ak úhrn všetkých jeho zdaniteľných príjmov (teda aj príjmov zo závislej činnosti, z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, z kapitálového majetku alebo ostatných príjmov) za zdaňovacie obdobie roku 2016 presiahne sumu 1 901,67 eura. Daňové priznanie je povinný podať aj ten daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie roka 2016 nepresiahli uvedenú sumu, ale vykazuje daňovú stratu.

Keďže si môžete uplatniť pri príjmoch z prenájmu oslobodenie od dane v sume 500 eur, po jej odpočítaní nemáte žiadny zdaniteľný príjem z prenájmu. Teda nie ste povinná podať daňové priznanie a váš zamestnávateľ bol povinný urobiť vám ročné zúčtovanie príjmov zo závislej činnosti, keďže ste ho o to v termíne požiadali.

Ak vám napriek tomu nebude chcieť mzdu a daň zúčtovať, podáte si daňové priznanie len z príjmov zo zamestnania na tlačive typu A.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa, prenájom

Diskusia (0 reakcií)