Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nový stimul Fedu potiahol akcie

14.09.2012, 09:40 | Michal Nalevanko

Investičný semafor TRENDU: Trhy sa dočkali novej vlny tlačenia peňazí, indexy vzrástli

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Trhy vo štvrtok dostali adrenalínovú injekciu - americký Federálny rezervný systém ohlásil novú (v poradí už tretiu) vlnu tlačenia peňazí, označovanú vo finančníckej hantýrke ako tzv. kvantitatívne uvoľňovanie. Centrálna banka začne od dnešného dňa skupovať cenné papiere kryté hypotekárnymi aktívami s cieľom podporiť ekonomiku a tvorbu nových pracovných miest. Každý mesiac za ne zaplatí 40 miliárd dolárov.

Rozhodnutie Fedu vystrelilo kľúčové akciové indexy v USA na nové rekordy. Indexy Dow Jones Industrial Average a S&P 500 vzrástli zhodne o 1,6 percenta. Prvý z nich končil včerajšie obchodovanie na najvyššej úrovni od decembra 2007, druhý od januára 2008. Technologicky orientovaný Nasdaq si pripísal zisk 1,3 percenta, v závere dňa bol najvyššie od novembra2000.

Ešte pred oznámením rozhodnutia o ďalšej vlne kvantitatívneho uvoľňovania bola obchodná aktivita na burze NYSE aj na elektronickomtrhu Nasdaq nižšia ako v predchádzajúcom dni. Správa z Fedu však tento obrázok zmenila - ceny akcií začali výrazne rásť a s nimi aj objemy obchodov.

Tlačenie investorov do rizikovejších aktív (vrátane akcií) ešte nie jezárukou ich ďalšieho rastu a to ani v najbližších dňoch. Stačí sa vrátiť do novembra 2010, keď Fed prekvapil trhy druhou vlnou tlačenia peňazí. Index Nasdaq Composite síce v nasledujúcich štyroch dňoch vzrástol o dve percentá, počas ďalších šiestich sa však prepadol o pät percent.

Autor je výkonný riaditeľ poradenskej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy.

Model vs. trh

Aktuálne zloženie     

Výnos*

Portfólio A

PowerShares QQQ Trust (QQQ)

24,58 %

Portfólio B

ProShares Ultra QQQ (QLD)

53,24 %

Nasdaq Composite

-

21,20 %

Dátum poslednej zmeny signálu

7. august 2012

* Výnos modelových portfólií a referenčného indexu je počítaný od 20. decembra 2011

Investičný semafor svieti:

investicnysemafor_zelenamala

Denne aktualizovaný vývoj investičného semafora TRENDU nájdete tu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Investičný semafor

Diskusia (0 reakcií)