Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nulový príjem zo živnosti a daňové priznanie

06.03.2017, 04:45 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Od roku 2009 do roku 2013 som mala založenú živnosť. V roku 2013 som živnosť na 3 roky prerušila a zamestnala som sa. Zamestnanie trvá. V roku 2016 som živnosť na jeden deň otvorila a opätovne uzavrela na obdobie troch rokov. Zo živnosti som mala nulový príjem. Príjem zo zamestnania presiahol sumu 2 000 eur, odvody odvádzal zamestnávateľ a ako SZČO som žiadne odvody neplatila. Kto je v tomto prípade povinný podať DP? Mám ho podávať ja ako DP typu B, alebo zamestnávateľ v rámci ročného zúčtovania?

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

živnosť

Odpoveď je vo vašom prípade jednoduchá. Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2016 je povinný podať daňovník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2016 presiahli sumu 1 901,67 eura.

Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidenta SR).

Daňovník je však povinný podať daňové priznanie aj vtedy, ak jeho zdaniteľné príjmy uvedenú sumu nepresiahli, ale vykazuje daňovú stratu.

Vy ste nemali zo živnosti žiadny príjem, príjmy vám musí zúčtovať vás zamestnávateľ.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy živnosť

Diskusia (0 reakcií)