Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obsesia bývať vo vlastnom. Sú peniaze za nájom vyhodené hore komínom?

28.01.2020, 05:02 | Tomáš Zemko | © 2020 News and Media Holding

Radšej sa zadlžiť a kúpiť si vlastné bývanie ako „len tak“ vyhadzovať peniaze. Veď výška splátky hypotéky alebo nájmu je skoro rovnaká. A za pár rokov budem aspoň niečo vlastniť, povie si nejeden človek, ktorý hľadá strechu nad hlavou. Naozaj? Zdá sa, že Slováci sú doslova posadnutí potrebou bývať vo vlastnom. Vlastníctvo nehnuteľnosti pritom prináša aj negatíva.

  • Tlačiť
  • 57

Otázku bývania nedávno otvoril prestížny britský časopis The Economist. Označil ju za veľký problém vo vyspelých krajinách a venoval jej špeciálnu prílohu.

Argumentuje v nej, že zle nastavené politiky na trhu s nehnuteľnosťami a zaľúbenie sa do vlastného bývania spôsobili najväčšiu chybu hospodárskej politiky v rozvinutých ekonomikách Západu. Pre mladé generácie je vlastné bývanie vo veľkých mestách drahé, a tak majú pocit, že systém je zle nastavený.

Kritická je najmä dostupnosť bývania v mestách a ich blízkosti, kde sa nachádzajú aj najlepšie pracovné príležitosti. Súčasné nastavenia na trhu s bývaním podľa ekonomického magazínu uprednostňuje súčasných vlastníkov a zabraňuje novej výstavbe.

Situácia vo svete

Economist vypočítal, že počet nových domov na jednu osobu sa od 60. rokov minulého storočia vo vyspelom svete znížil o polovicu.

„Pretože ponuka je slabá a systém je nastavený v prospech vlastníctva, väčšina ľudí cíti, že stratí na tom, keď pôjde do prenájmu,“ konštatuje časopis.

Neprehliadnite

Napríklad v roku 1990 americká generácia baby boomerov v mediánovom veku 35 rokov, teda ročníkov narodených po druhej svetovej vojne, vlastnila tretinu hodnoty realitného trhu.

No v roku 2019 rovnaká vzorka populácie vo veku 31 rokov vlastnila iba štyri percentá jeho hodnoty. To vytvára nerovnosť, ktorá umocňuje pocit, že systém nefunguje dobre pre mladších. Možno aj preto mladí Američania vnímajú pozitívne socializmus.

Situácia na Slovensku

Podobnú situáciu, aká je vo svetových metropolách, zažíva aj hlavné mesto Slovenska. Keď je záujemcov o bývanie v mestách veľa a ponuky málo, trhová logika hovorí, že cena bytov porastie.

To sa deje už pár rokov aj v Bratislave. Kým na začiatku 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 57

Tagy bývanie, hypotéky