Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

OKS dala odvodovej reforme podmienky

07.07.2011, 12:41 | TASR

Konzervatívci žiadajú nezvyšovať odvody živnostníkom a tri úrovne paušálnych výdavkov

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

dane, odvody, OKS

Koaliční poslanci za OKS trvajú na zachovaní súčasnej výšky daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov a dohodárov. Ako na dnešnej tlačovej konferencii podotkol Peter Zajac, OKS nevidí dôvod na zvýšenie spomínaného zaťaženia pre akúkoľvek sociálnu skupinu.

Peter Zajac zároveň potvrdil, že OKS je pripravená podporiť plánované zmeny v daňovo-odvodovom systéme, ktoré chystá vláda, chce však presadiť svojich šesť podmienok. Práve tie sa týkajú živnostníkov a dohodárov. Ide napríklad o zachovanie paušálnych výdavkov na úrovni spred júna minulého roka, teda 30-%, 40-% a 60-% výdavky.

Ďalej navrhuje ponechať sadzbu sociálneho odvodu pre SZČO na úrovni 9 %. Živnostníci by si tak platili iba dôchodkové poistenie. V prípade dohodárov chce OKS zachovať súčasný stav. Príjmy z dohôd by tak nemali byť predmetom odvodov.

"Týchto šesť podmienok nijakým spôsobom neskomplikuje prijatie tých častí zákonov, reformnej zmeny, ktoré sú potrebné pre zjednodušenie celého systému, daňovo-odvodového, takže myslíme si, že tieto body sú postačujúce na to, aby sa nezvýšilo zaťaženie žiadnej z dotknutých skupín, a aby reforma, čo sa týka zjednodušenia, prebehla tak, ako je navrhnutá," podotkol odborný poradca OKS Ján Králik.

Ilustračné foto na titulke -TASR / Pavel Neubauer

  • Tlačiť
  • 3

Tagy dane, odvody, OKS