Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Miliardové startupy majú prestrelenú cenu. Kto je na vine

20.11.2019, 15:15 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Skoro polovica spoločností, ktoré tento rok vstúpili na burzu v USA, sa obchoduje pod uvádzacou cenou. Až 80 percent IT nováčikov na Wall Street nedosahuje zisk. Investorom tak pália milióny dolárov denne. Dokedy to vydržia a čo za časy to žijeme, keď investori nalievajú milióny dolárov do vysoko stratových firiem?

  • Tlačiť
  • 1

Dnes sú peniaze lacné a kapitálu je dostatok. Môžu za to najmä centrálne banky, ktoré nalievajú do ekonomík sveta hotovosť. Kedysi bolo veľa nápadov a málo peňazí. Dnes sa tento pomer otočil. „Investori často súťažia o to, aby investovali do novej ‚cool veci‘. Bohužiaľ, často tak prestrelia valuáciu, že nakoniec poškodia sami seba,“ myslí si analytik Finaxu Ján Jursa.

Odborníci tvrdia, že dnes už ide na burzu prakticky každý. Dokazuje to aj rekordné množstvo spoločností vstupujúcich na akciové burzy, ktoré nevytvárajú zisk. Ich počet v uplynulom roku prekonal technologickú bublinu zo začiatku milénia. Aj preto analytik Across Private Investments Jakub Rosa dnešné časy prirovnáva vo svojej nedávnej analýze k obdobiu spľasnutia technologickej bubliny.

Neprehliadnite

V USA je v súčasnosti približne 180 technologických jednorožcov – startupov ohodnotených na viac než miliardu dolárov. V predchádzajúcej dekáde ich bolo len deväť. „Tento status prináša veľké očakávania investorov, ktoré sa však nemusia naplniť,“ varuje J. Rosa.

Investičný optimizmus

Dokedy to bude trvať? Môžu niektoré jednorožce skončiť neslávne ako WeWork, keď sa od nich rizikové peniaze odvrátia? Odborníci tvrdia, že tento investičný optimizmus bude trvať

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy startup, Wall Street