Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pančovaný alkohol odhalíte smartfónom

24.03.2015, 18:10 | Xénia Makarová | © 2015 News and Media Holding

Pri nákupe alkoholu a cigariet si od utorka možno jednoducho overiť, či ide o legálny a originálny produkt. Finančná správa predstavila bezplatnú aplikáciu pre smartfóny, ktoré pravosť potvrdia na základe kolkov. Nimi musia byť všetky tieto výrobky na slovenskom trhu označené.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

kolky

Aplikácia Superkolky, ktorá je dostupná pre zariadenia s Androidom, iOS i Windows Phone, tiež prezradí, k akému výrobku boli kolky pridelené.

„Podľa nových pravidiel musí mať každé novovyrobené spotrebiteľské balenie liehu, tabaku či tabakového výrobku na kontrolnej známke QR kód, ktorý v sebe nesie informáciu o tovare, výrobcovi a konkrétnom druhu daného produktu,“ informuje Finančná správa. Kupujúci si tak ešte pred kúpou tovaru vie overiť, či si nekupuje „pančovaný“ alkohol alebo lacné cigarety predávané pod renomovanou značkou.

Overiť si takto ale možno len výrobky s novými kolkami, ktoré sa k liehovinám a tabakovým výrobkom vydávajú od vlaňajšieho novembra. Celkovo majú tieto kolky vyše 10 ochranných znakov. V obehu sú stále aj predošlé kolky, nimi označené výrobky môžu byť na pultoch predajní v prípade liehu do konca septembra 2016, u cigariet do 31. augusta tohto roka (spresnené na základe údajov FS SR 26. 3.).

„V prípade, že vzniknú nezrovnalosti medzi zakúpeným produktom a informáciou zo systému, môže používateľ na túto skutočnosť okamžite upozorniť cez samotnú aplikáciu,“ vysvetľuje hovorkyňa daniarov Patrícia Macíková.

Novookolkovaných výrobkov je už v súčasnosti na trhu takmer 50 miliónov kusov.

Aplikáciu aj nové kolky daniari zaviedli s jediným cieľom – obmedziť úniky na spotrebných daniach. „Odhadujeme, že v tejto oblasti predstavujú úniky ročne okolo 70 miliónov eur,“ uviedol prezident Finančnej správy František Imrecze.

U predošlých kolkov bol problém v tom, že ich tlačili pre distribútorov a výrobkov alkoholu a tabakových výrobkov štyri tlačiarne, pričom štát mal len informáciu o celkovom vydanom počte. Nevedel, komu, koľko a na aké produkty boli tieto kolky vydané. Od vlaňajšieho októbra ich tlačí už výlučne len štátna Mincovňa Kremnica. Majú obmedzenú platnosť, na rozdiel od predošlých kolkov.

Finančná správa predstavila aplikáciu, ktorá odhalí pravosť alkoholu či cigariet naskenovaním kolku

Finančná správa predstavila aplikáciu, ktorá odhalí pravosť alkoholu či cigariet naskenovaním kolkuZdroj: Finančná správa

  • Tlačiť
  • 1

Tagy kolky