Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Materská či péenka. Koľko za odvody dostane živnostník a koľko zamestnanec

19.02.2020, 11:10 | Miroslav Homola | © 2020 News and Media Holding

Sociálna poisťovňa sa na zamestnanca a živnostníka nepozerá rovnako. Rozdiely sú vo výške a sadzbe sociálnych odvodov a peniaze tečú do rôznych fondov. Výsledkom je, že každý z nich má v prípade problémov iné nároky na pomoc od štátu, výhody pri ich poskytovaní a v konečnom dôsledku, aj výšku samotných dávok.

  • Tlačiť
  • 0

Zamestnanci majú v rámci sociálneho poistenia spravidla väčšie krytie. Firmy a zamestnanci platia do Sociálnej poisťovne odvody na nemocenské a starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Zamestnávatelia navyše odvádzajú peniaze aj do garančného a úrazového fondu, čím chránia zamestnancov v prípade svojej platobnej neschopnosti alebo seba v prípade pracovného úrazu zamestnanca. Peniaze z odvodov putujú aj do rezervného fondu solidarity.

Neprehliadnite

Živnostník na druhej strane platí len nemocenské a starobné poistenie. Tak ako zamestnávatelia, aj podnikateľ posiela časť odvodov do rezervného fondu. Ak s podnikaním skončí, na rozdiel od zamestnanca nebude mať nárok na podporu z úradu práce. Sociálnym poistením nie je chránený ani garančným poistením v prípade krachu firmy, ktorej napríklad faktúruje svoje služby.

Živnostník a zamestnanec na maródke

Na péenku má nárok živnostník aj zamestnanec, za prvé tri dni sa počíta ako 25 percent a od štvrtého dňa ako 55 percent z takzvaného denného vymeriavacieho základu. Ten v podstate predstavuje príjem zamestnanca alebo vymeriavací základ živnostníka, z ktorých platili sociálne odvody.

V tomto prípade síce má živnostník s minimálnymi odvodmi menšiu základnú dávku péenky, ale oproti zamestnancovi má výhodu v tom, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy odvody, odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, Sociálna poisťovňa, zamestnanie, živnosť

Diskusia (0 reakcií)