Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Poberanie penzie od januára a nárok na odpočítateľnú položku

30.12.2015, 05:30 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Som SZČO a počnúc od 4. 1. 2016 začnem poberať starobný dôchodok. Budem mať nárok na celú nezdaniteľnú sumu základu dane na daňovníka na rok 2016?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Poberateľom starobného dôchodku sa automaticky nestanete dosiahnutím dôchodkového veku. Vo vašom prípade vychádzame z predpokladu, že starobný dôchodok začnete poberať od 4. 1. 2016. 

V súlade s §11 ods. 6 Zákona o dani z príjmov v znení platnom od 1. 1. 2016 sa základ dane daňovníka neznižuje o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (ďalej len "NČZD"), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia (pozn.: k 1. januáru) poberateľom starobného dôchodku, vyrovnávacieho príplatku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhoveho dôchodku, alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období. 

Berúc do úvahy, že vám bude priznaný starobný dôchodok od 4. 1.2016 to pre vás znamená, že predmetnú zákonnú podmienku splníte až  1. 1. 2017.  Zastávame preto názor, že v roku 2016 si nárok na NČZD môžete uplatniť. Berte prosím však na vedomie, že výška uplatniteľnej NČZD sa bude odvíjať aj od výšky vašich čiastkových základov dane z tzv. aktívnych príjmov (napr. zo zamestnania, resp. zo SŽCO) za rok 2016. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)