Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poisťovne majú platiť škody, ktoré spôsobí zaparkované auto. Nerobia to vždy

02.07.2019, 15:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Povinné zmluvné poistenie sa vzťahuje aj na škody, ktoré spôsobí auto napriek tomu, že sa nepohybuje. V júni Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že poisťovne musia uhradiť aj škody spôsobené požiarom, ktorý vznikol na zaparkovanom aute v dôsledku skratu na elektroinštalácii.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

PZP

Pri rozhodovaní európskych sudcov bolo najdôležitejšie posúdiť, či je auto v prevádzke aj vtedy, keď parkuje. Povinné zmluvné poistenie totiž kryje škody spôsobené prevádzkou vozidla.

„Pojem 'prevádzka vozidiel' sa vzťahuje na situáciu, v ktorej sa vznietilo vozidlo zaparkované v súkromnej garáži budovy, čím vyvolalo požiar, ktorého príčinou bol elektrický skrat tohto vozidla a ktorý poškodil túto budovu, hoci uvedené vozidlo sa viac ako 24 hodín pred vznikom požiaru nepohybovalo,” uviedol Súdny dvor.

Neprehliadnite

Podľa sudcov je vozidlo v prevádzke nielen vtedy, keď sa pohybuje v cestnej premávke, ale ide o akékoľvek používanie vozidla, ktoré je v súlade s jeho obvyklou funkciou. Rovnako ani smernica EÚ nestanovuje, že auto je v prevádzke len vtedy, keď je na ceste.

„Súdny dvor z toho vyvodzuje, že rozsah pojmu „prevádzka vozidiel“ v zmysle smernice nezávisí od charakteristiky povrchu, na ktorom sa vozidlo používa, a už vôbec nie od okolnosti, že dotknuté vozidlo sa v čase nehody nepohybuje a nachádza sa na parkovisku,” napísal Súdny dvor v odôvodnení rozhodnutia.

Niektoré poisťovne hľadali súvis s nehodou

Oslovené poisťovne sa stavajú k podobným udalostiam rôzne. „Ak je pôvod vzniku požiaru v prevádzke vozidla, škody, ktoré vzniknú na inom majetku, sú kryté z povinného zmluvného poistenia a hradíme ich. Nie sú kryté v prípade, ak požiar niekto úmyselne zapálil. Preto v takýchto prípadoch potrebujeme hasičskú správu. Nedávno sme riešili podobnú škodu, keď sa vznietila súprava (ťahač + náves, pozn. TREND) na parkovisku, a poškodila vedľa zaparkované vozidlo a budovu. Škody sme v zmysle poistných podmienok kryli,” vraví Helena Kanderková z Allianz - Slovenskej poisťovne.

Rovnako aj poisťovňa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy PZP