Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Posudzovanie príjmov plynúcich z príkaznej zmluvy

25.03.2009, 15:36 | Ladislav Pompura | daňový poradca

Ak vykonávaná činnosť nie je podnikaním, ide o príležitostný príjem.

  • Tlačiť
  • 0

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON01.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON02.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON03.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON04.jpg


  • Počas roka 2008 som vykonala prácu na základe príkaznej zmluvy. Citujem z príkaznej zmluvy: "Príkazník sa zaväzuje pre príkazcu vykonať následovnú činnosť: Vypracovanie finančnej analýzy žiadosti o ..." s uvedením názvu projektu a dohodnutou odmenou. Okrem toho som mala ďalších dvoch zamestnávateľov s potvrdeniami o zrazených preddavkoch. V daňovom priznaní neviem do ktorého paragrafu zahrnúť príjmy z príkazných zmlúv.

Podľa môjho názoru váš príjem na základe príkaznej zmluvy patrí pod § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov ako príjem z príležitostnej činnosti. Upozorňujem však na skutočnosť, že pod tento odsek patrí príjem len za podmienky, že vaša činnosť nie je podnikaním.

Podľa § 2 ods. 1 Obchodného zákonníka podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

Z právneho hľadiska je jednoznačné, že jedenkrát vykonávaná činnosť je považovaná za príležitostnú. Pri viacnásobnom opakovaní nie je istota, aký počet opakovaní sa už považuje za sústavnú činnosť.

Autor pracuje v spoločnosti MONAREX audit consulting s.r.o.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Daňové priznanie - poradňa

Pomôžeme s daňovým priznaním: zadajte otázku daňovému poradcovi, riešenia problémov, praktické rady a články súvisiace so zdaňovaním príjmov

Daňová poradňa - články

Daňová poradňa eTRENDU

Daňové tipy Jozefa Mihála

Investíciám sa darilo. Najúspešnejší rok posledných dvoch dekád, hovorí analytik

Diskusia (0 reakcií)