Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Práca či brigáda v zahraničí: Viete o svojich povinnostiach?

03.06.2017, 14:00 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Leto je príležitosťou zarobiť si na brigáde v zahraničí. Brigádnik by však nemal zabudnúť, že na Slovensku má povinnosti voči zdravotnej či Sociálnej poisťovni. V niektorých prípadoch sa musí z poistenia na Slovensku odhlásiť.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ako je to so zdravotným poistením

Jana odišla po vysokej škole na brigádu do Švajčiarska. Uchytila sa tam a po roku získala trvalé pracovné miesto. Po troch rokoch jej prišla zo zdravotnej poisťovne výzva, aby doplatila poisťovni dlžné poistné. Ona bola zdravotne poistená v zahraničí ako zamestnanec. Keďže sa z poisťovne na Slovensku neodhlásila, tá ju od skončenia vysokej školy viedla ako samoplatiteľa – dlžníka.

Zdravotne poistený môžete byť len v jednej krajine Európskej únie. Je to spravidla tam, kde žijete a pracujete. Ak brigádnika zamestnávateľ v krajine EÚ prihlási do tamojšieho systému poistenia, na Slovensku sa treba odhlásiť zo zdravotnej poisťovne.

Zdravotnej poisťovni by ste mali do ôsmich dní oznámiť, že si platíte zdravotné poistenie v zahraničí. Buď predložíte doklad o poistení v zahraničí, alebo pracovnú zmluvu od zahraničného zamestnávateľa. Poisťovňa vás potom odhlási z verejného zdravotného poistenia na Slovensku. 

Zdravotnú starostlivosť budete čerpať za rovnakých podmienok ako domáci občania. Lekára na Slovensku môžete navštevovať pritom aj naďalej. Musíte si vybaviť u svojej firmy v cudzine formulár, na základe ktorého vám starostlivosť na Slovensku preplatí vaša zdravotná poisťovňa v cudzine. 

Ak pracujete v EÚ a vaša rodina zostala na Slovensku, vaša zdravotná poisťovňa v cudzine kryje aj náklady na zdravotnú starostlivosť o vašich rodinných príslušníkov.

Príklad

Manžel pracuje v Rakúsku. Manželka sa stará doma o dve maloleté deti. Manželova zdravotná poisťovňa mu hradí návštevy lekára aj na Slovensku aj v Rakúsku. A zároveň platí všetku zdravotnú starostlivosť aj manželke a deťom na Slovensku.

Prameň: Dôvera

Po návrate zo zahraničia sa musíte opäť prihlásiť na verejné zdravotné poistenie na Slovensku a to tiež do ôsmich dní od návratu.

Pokiaľ brigádnika zamestnávateľ v cudzine neprihlási, ten si musí vybaviť európsky preukaz zdravotného poistenia. 
Pri brigádach mimo krajín Európskej únie je nevyhnutnosťou komerčné poistenie. Ak zamestnávateľ v krajine mimo Únie brigádnika prihlási do zdravotnej poisťovne, ten by si mal zistiť, čo presne toto zdravotné poistenie kryje, aby sa mu nestalo, že bude musieť za vyšetrenie alebo lieky veľa doplácať.

Sociálna poisťovňa

Ak idete pracovať do štátu Európskej únie, Švajčiarska, Nórska, Islandu a Lichtenštajnska, platí, že osoba je poistená v štáte, v ktorom pracuje. Zároveň môže byť poistená na sociálne zabezpečenie výlučne v jednom členskom štáte EÚ.

Ak zamestnanec pred odchodom do zahraničia ukončí pracovný pomer na Slovensku, nemusí Sociálnej poisťovni nič oznamovať a ani sa odhlasovať.

Ak ide počas dovolenky brigádovať  do zahraničia, musí požiadať Sociálnu poisťovňu, aby určila, aké zákony sa naňho vzťahujú. Musí o to požiadať prostredníctvom žiadosti Žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy osoby zvyčajne vykonávajúcej činnosť ako zamestnanec v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ.

Ak ste pred odchodom do cudziny boli SZČO a platili ste povinne sociálne odvody, zánik poistenia by vám mala oznámiť Sociálna poisťovňa. Pre istotu o práci v zahraničí poisťovňu informujte.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy práca v zahraničí

Diskusia (0 reakcií)