Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Praktiky pracovných agentúr. Kto ich kontroluje?

31.08.2015, 05:40 | JUDr. Gerta Sámelová Flassiková, advokátka, akaliancia.sk

Nemenovaná pracovná agentúra mi sľúbila prácu v sklade obchodného reťazca v Anglicku. Súčasťou dohody bolo aj ubytovanie, ktoré sa malo nachádzať blízko pracoviska. V skutočnosti to bolo 10 km od miesta výkonu práce. Mojim zamestnávateľom nebol obchodný reťazec, ako to bolo pôvodne v zmluve a poskytnutých informáciách deklarované, ale bol som posunutý ďalšej agentúre, tento krát anglickej, ktorá zamestnáva personál pre obchodný reťazec. Slovenskej agentúre som zaplatil poplatok 150 eur, ale oficiálne ho nazvali administratívny, resp. prekladateľský poplatok. Podľa môjho názoru ide o sprostredkovateľský poplatok, ktorý ale nesmú vyberať. Je takýto postup pracovnej agentúry právne v poriadku? Kto vykonáva dohľad nad kvalitou služieb týchto agentúr?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

V zmysle ust. § 25 ods. 3 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“) môže sprostredkovateľ vyberať poplatok za služby súvisiace so sprostredkovaním zamestnania za úhradu len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca. Znamená to, že sprostredkovateľský poplatok nemôže agentúra požadovať od vás ako od uchádzača o zamestnanie. 

Vzhľadom nato, že nedisponujeme príslušnou dokumentáciou a kompletnými informáciami k vášmu prípadu, nemôžeme komplexne právne posúdiť, či vami uvádzaný poplatok, bol zo strany agentúry skutočne uplatnený za služby (napr. preklad dokumentov) tak, ako sú uvedené. 

V prípade porušenia zákona o službách zamestnanosti môže byť agentúra sankcionovaná. Kontrolu činnosti nad sprostredkovaním zamestnania za úhradu vykonáva priamo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, prípadne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) alianciaadvokátov

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy poradňa, právna poradňa