Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo nie sú online aukcie úverov in

04.12.2012, 14:00 | xm | © 2012 News and Media Holding

Projekt Žltý melón naskočil na módnu internetovú vlnu, no bez poplatkov nie je

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

úver

Od septembra tohto roku fungujú na Slovensku internetové aukcie úverov. Projekt Žltý melón sprostredkováva tok peňazí od ľudí, ktorí ich majú nadbytok a chcú investovať, smerom k ľuďom, čo si potrebujú požičať. Predmetom takzvaných kolektívnych pôžičiek sú úvery od 500 do 5 000 eur so splatnosťou jeden až tri roky.

Online aukcie pôžičiek môžu evokovať dojem, že vynechaním kamenného prvku sa potenciálnym dlžníkom otvorí cesta k lacnejším peniazom. Samotný Žltý melón na svojej stránke láka na pôžičku za „lepších podmienok“.

Doteraz vyjednané ročné sadzby na Žltom melóne vo výške okolo 13,3 percenta ročne za pôžičky 1 500 až 3 060 eur sú nižšie ako sadzby ponúkané v jesenných kampaniach najväčšími bankami pre porovnateľné bezúčelové spotrebné pôžičky.

V porovnaní s nebankovými firmami, ktoré sa zameriavajú na nižšie príjmové segmenty, sa zdajú byť pôžičky od Žltého melónu ešte výhodnejšie. Takéto sadzby spoločnosť môže ponúkať vďaka tomu, že si vyberá, komu pôžičku v aukcii sprostredkuje. Od svojho fungovania zamietla podľa informácií na svojej stránke okolo 90 percent žiadostí.

Poplatky

Celkové náklady na úver však zvyšujú ešte poplatky. Žiadateľ platí 4,5 percenta z výšky realizovanej pôžičky. Ide pritom o hlavný poplatok spoločnosti. Ďalšie poplatky neplatí dlžník ani počas riadneho splácania. Týmto sa celková cena úverov v aukcii šplhá z pohľadu RPMN (ročná percentuálna miera nákladov, zahŕňa okrem úroku aj poplatky) podľa prepočtu TRENDU cez hranicu 20 percent.

V Česku podobná firma finx.cz funguje od vlaňajška, jej priemerný ročný úrok dosahuje 15,8 percenta. No už jej o rok starší konkurent bankerat.cz požičiava priemerne aj za vyše 40 percent ročne.

Na opačnej strane platí zas investor ako poskytovateľ peňazí poplatok vo výške percenta z inkasovanej splátky. Pre neho situácia s výnosmi vyzerá už lepšie, ba priam nadpriemerne, keďže inkasuje ročne aj dvojciferné výnosy vo forme splátok požičanej sumy.

Cenou za vyššie možné výnosy v Žltom melóne je však viacero rizík. Tým prvým je nesplatenie úveru. I keď Žltý melón hovorí o preverovaní žiadateľov a odporúča im svoj vklad rozložiť medzi viacero pôžičiek, čím sa riziko nesplácania eliminuje, jedným dychom dodáva, že firma zabezpečuje aj proces vymáhania v „soft a hard“ forme.

Ďalším rizikom je strata vkladu, ktorý nie je momentálne požičaný. „Prostriedky investorov, ktoré nie sú alokované v pôžičkách, vedieme na osobitnom účte v banke oddelene od peňažných prostriedkov našej spoločnosti, a tak o nich aj účtujeme,“ spresňuje Svetlana Krulj zo Žltého melónu. Účet však patrí firme, čo by pri jej finančných ťažkostiach znamenalo minimálne ich dočasné blokovanie.

Bez kontroly

Najväčším rizikom môže byť chýbajúci dohľad. Na fungovanie Žltého melónu nedozerá ani centrálna banka, ani Slovenská obchodná inšpekcia, pod ktorú inak spadajú menšie spotrebiteľské úvery. Ich charakter spĺňajú pritom aj pôžičky poskytované cez Žltý melón - ide o úvery v sume sto až 75-tisíc eur, splácané dlhšie ako tri mesiace a za úrok.

,,Na základe analýzy našich právnych poradcov nie je na činnosť, ktorú vykonávame, potrebná licencia pre platobný styk. Keďže naši investori nie sú osoby podnikajúce v oblasti poskytovania pôžičiek, ale bežní občania, ktorí majú záujem o lepšie zhodnotenie svojich úspor, nie je potrebná ani licencia pre finančné poradenstvo," vysvetľuje postup spoločnosti S. Krulj.

Žltý melón sa síce  na svojej stránke odvoláva na spoločnosť Gradial Investment Management, ktorá má od Národnej banky Slovenska licenciu pre výkon finančného poradenstva v oblasti úverov, no táto spoločnosť je v skutočnosti len partnerom firiem iService a iSale, ktoré oficiálne projekt Žltého melónu zastrešujú. Prvá ako akciová spoločnosť je orientovaná na investorov, iSale, s. r. o. zas pracuje so žiadateľmi a dlžníkmi.

Fungovanie Žltého melónu si už z vlastnej iniciatívy preveruje Národná banka Slovenska.

Zdroj: Maňo Štrauch

Ilustračné foto - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 0

Tagy úver

Diskusia (0 reakcií)