Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo padli slovenské banky?

18.07.2014 | Ľuboslav Kačalka

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

19.07.2014 | Pavel Šimon

Zaujímavé zhrnutie faktov, ktoré sme už takmer zabudli.
K článku má dve výhrady:
Začiatok - čo má obrázok z (asi) nejakej havárie v Japonsku spoločné s našimi bankami.
Koniec - "Aj keď sú vklady chránené, banky kontrolované a stabilita sektoru dobrá, úroková sadzba by nemala byť jediným kritériom, podľa čoho si vyberať vkladové produkty. Namieste je analógia s bežnou situáciou v meste. To, že zo svojich daní financujeme políciu, ešte neznamená, že môžeme nechať plnú peňaženku za predným sklom auta." Pri takejto analógii je viac vysvetlení, alebo chýb:
- záver teda je: odporúčanie banky nepoužívať? Aj peňaženku si mám zobrať s sebou
- nechať takto peňaženku je ľahké posúdiť, ale ktorá banka je seriózna už tak ľahké nie je. Extrémny príklad je Devín banka. Takmer do záveru to bola slušná a dobrá banka.
- okrem pár jedincov v NBS a pár expertov, ktorých to živí nik nie je schopný povedať bezpečne dopredu, ktorá banka má zlé nastavenie a asi skrachuje.

Takže okrem pripomenutia minulosti tento článok nič nepomohol, lebo to, že už u nás banky skrachovali nepomôže vybrať inú do budúcnosti. A ani to malé skryté, že "vyberte si veľkú banku, lebo tú štát zachráni" nemusí platiť.

19.07.2014 | Roman Kanala

Prezieravý človek musel spozornieť, akonáhle Devín banka začala lanáriť na vysoké úroky. To znamená podkapitalizáciu a zúfalú potrebu čerstvých peňazí, alebo to znamená Ponziho pyramídu ako posledné štádium "podnikania".

Pamätám sa aj na BYTE, čo bol kedysi dobrý časopis o počítačovej technológii. Keď mi týždeň o zaplatení predplatného prišiel list, aby som si predplatil aj ďalší rok, už som si ho nepredplatil. Bolo jasné, že ďalší rok možno už nebude. A ani nebol.

19.07.2014 | Pavel Šimon

Áno súhlasím, len vtedy môže byť neskoro. A ak by sa toho človek mal striktne držať tak od Devín banky už mohli byť pochované: Poštová banka, Tatrabanka, a nepamätá ktoré ďalšie. V posledných rokoch pomerne málo pozerám centrálny oblbovač (rozumej telku) a teda ani reklamy.
Na konto článku treba povedať, že názov je "Prečo padli slovenské banky" a nie - Ako sa v bankách vyznať. Len narážam na to, že tá analógia nie je dobrá.

20.07.2014 | Ľuboslav Kačalka

Dobry den,
dakujem za nazor.
Co sa tyka fotky, je to snaha prenesene ilustrovat toxicke bankove aktiva. Vyberat tematicke fotky k financnym temam nie je vzdy jednoduche, kedze sa motivy opakuju a preto si radi dovolime taketo podobenstva...
Mate pravdu, ze odhalit problemovu banku je na zaciatku velmi zlozite, ale v kontexte clanku, ked sme hovorili o Fonde na ochranu vkladov, bolo ziaduce spomenut aj "B", teda aj mozne nastrahy.