Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo v kolíske kapitalizmu nemajú radi bankárov

16.06.2019, 08:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

V Holandsku si robia z riaditeľov bánk posmech noviny aj moderátori. Finančníci sa boja schváliť si prémie a politici sa do nich radi navážajú.

  • Tlačiť
  • 4

Holandsko sa považuje za kolísku kapitalizmu. Už v 17. storočí vznikla v Amsterdame prvá burza s cennými papiermi na svete. V prímorskej krajine bol rozvinutý bankový sektor a Holanďania prišli aj s rôznymi finančnými inováciami ako zmenky či štátne dlhopisy. Amsterdam bol svedkom prvej spľasnutej burzovej bubliny známej ako tulipánová horúčka v roku 1637.

Dnes patria holadské banky aj poisťovne k najzdravším a najsilnejším na svete a sú lídrami v inováciach vo finančnom svete. Napriek tomu Holanďania bankárov nemajú radi, všimol si portál Bloomberg Businessweek. Prieskum inštitútu NIM z minulého roka ukázal, že v Holandsku bola dôvera voči bankárom na predposlednom mieste spomedzi skúmaných európskych krajín.

Antipatia k bankárom súvisí s povahou spoločnosti v Holandsku. „Holandsko je rovnostárskou krajinou s relatívne malými rozdielmi v príjmoch,“ povedal bývalý holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem. Podľa neho svet bankárov, ktorí sa snažia nadsadzovať svoje úspechy, nezapadá do holandskej mentality.

Neprehliadnite

Prameň nevraživosti

Nevraživosť voči bankárom nepanovala v Holandsku odjakživa. Vzrástla po prepuknutí finančnej krízy v roku 2008. V tom čase boli holandské banky veľmi aktívne v požičiavaní peňazí doma aj za hranicami. Ich súvahy sa nafúkli do nebezpečných rozmerov a dosiahli výšku päťnásobku ročného HDP Holandska.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy banky, Holandsko, regulácia