Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Predaj bytu po zdedení manželovho podielu

11.08.2016, 05:00 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Po manželovi som zdedila v tomto roku druhú polovicu bytu. Spoluvlastníkom bytu som od roku 2002 a od roku 2016 som výlučnou vlastníčkou. Som dôchodkyňa a potrebujem čo najskôr byt predať. Budem platiť z predaja bytu daň z príjmov?

  • Tlačiť
  • 0

Vychádzame z predpokladu, že predmetný byt nebol a nie je predmetom obchodného majetku. Rovnako rozumieme, že v roku 2002 nebol obstaraný v rámci  bezpodielového vlastníctva manželov, t. j. či vy alebo váš manžel ste ho obstarali len ako tzv. "podieloví" spoluvlastníci. 

V súlade s §9 ods. 1 písm. b) Zákona o dani z príjmov je od dane oslobodený príjem predaja nehnuteľnosti, t. j. aj bytu nadobudnutého dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tohto bytu preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa. 

Keďže odo dňa nadobudnutia spoluvlastníckeho podielu na danom byte poručiteľom - vašim manželom už ubehlo viac ako 5 rokov, tak aj príjem z predaja tejto "časti" bude u vás od dane oslobodený. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)