Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Predčasné splatenie hypotéky: vieme, kedy sa vám vyplatí

31.07.2018, 12:04 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Splácate hypotéku alebo pôžičku už dlhšie obdobie a uvažujete o tom, že by ste voľné prostriedky využili na ich predčasné splatenie? Končí vám obdobie platnosti úrokovej sadzby vašej hypotéky a vy rozmýšľate o tom, že by ste k dátumu zmeny úrokovej sadzby znížili zostatok hypotéky zaplatením mimoriadnej splátky?

  • Tlačiť
  • 0

S veľkou pravdepodobnosťou je teraz už váš úver drahý, keďže sú úroky oveľa nižšie.

Jozefovi končí trojročná viazanosť hypotéky v auguste. Pred tromi rokmi si zobral v ČSOB hypotéku 15-tisíc eur s úrokovou sadzbou 2,07 percenta. Mesačne ju splácal sumou okolo 120 eur. Keďže banka umožnila rýchlejšie splácanie mimoriadnymi 200-eurovými mesačnými splátkami, dnes istina klesla na 5 500 eur.

Banka mu už poslala oznámenie o novej základnej úrokovej sadzbe a tiež výške splátky. Po novom by mal ďalšie tri roky platiť mesačne splátku úveru 58 eur. Úrok banka zvýšila na 2,10 percenta.

Banka mu znížila mesačnú anuitnú splátku na polovicu – z približne 120 eur na 58 eur. Po skončení fixácie úrokovej sadzby automaticky prehodnotila výšku mesačnej splátky hypotéky v závislosti od objemu uhradených mimoriadnych splátok a aktuálnej úrokovej sadzby. Pôvodná doba splatnosti hypotéky tak ostala zachovaná (rok 2027), znížila sa len mesačná splátka hypotéky. 

Jozef uvažuje, že časť hypotéky by splatil mimoriadnou splátkou ku dňu zmeny viazanosti hypotéky. V tomto prípade je to dobré rozhodnutie. Okrem toho môže každý mesiac na hypotekárny účet vložiť cez SmartBanking najviac 1,5 % zo zostávajúcej istiny hypotéky, minimálne však 200 eur. Ak je suma vo výške 1,5 % zo zostávajúcej istiny hypotéky nižšia ako 200 eur, mimoriadnu splátku je potrebné realizovať vo výške 200 eur. Takto môže zostatok hypotéky 5 500 eur splatiť do dvoch rokov.

Okrem možnosti uhrádzať mimoriadne splátky prostredníctvom aplikácie SmartBanking môžu všetci klienti ČSOB realizovať mimoriadne splátky hypotéky do výšky 20 % raz ročne bez poplatku alebo môžu hypotéku splatiť celkovo bez poplatku vždy ku konci obdobia fixácie úrokovej sadzby.

Neprehliadnite

Ďalší náš čitateľ Karol má zostatok hypotéky 50-tisíc eur, viazanosť úroku 1,7 percenta (5-ročná) končí v septembri. Hypotéka sa ešte bude splácať 20 rokov. Aj on uvažuje o predčasnom splatení hypotéky.  

Čo máte zvážiť

Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ portálu FinancnyKompas.sk, hovorí, že rozhodnutie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hypotéka, úver

Diskusia (0 reakcií)